15:24:49 - یکشنبه 28 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیا دکتر براری، در حوزه فضایی غلو کرده اند؟
آیا دکتر براری، در حوزه فضایی غلو کرده اند؟
خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان ” سال شمار فناوری فضایی در ایران / به شش مؤلفه دانش فضایی دست یافتیم” ، ضمن تشریح بزرگ نمایی شده برنامه ها،فرآیندها ، عملکردها و دستاوردهای حوزه فضایی کشور ، اقدام به بیان نقل قول و مواردی چند از دکتر مرتضی براری ،رئیس سازمان فضایی نموده که جای بحث و بررسی فراوان دارد.

شعار سال : خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان ” سال شمار فناوری فضایی در ایران / به شش مؤلفه دانش فضایی دست یافتیم” ، ضمن تشریح بزرگ نمایی شده برنامه ها،فرآیندها ، عملکردها و دستاوردهای حوزه فضایی کشور ، اقدام به بیان نقل قول و مواردی چند از دکتر مرتضی براری ،رئیس سازمان فضایی نموده که جای بحث و بررسی فراوان دارد.

مهر به نقل از براری عنوان داشته است که : ایران به شش مؤلفه استراتژیک دانش فضایی شامل طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت جایگاه پرتاب، طراحی و ساخت ماهواره‌برها، طراحی و ساخت ایستگاه کنترل و هدایت ماهواره، طراحی و ساخت ایستگاه دریافت و ارسال پیام و قدرت تحلیل پردازش‌های ماهواره دست یافته و با دستیابی به این مؤلفه‌ها، هم اکنون چرخه فناوری فضایی ما کامل شده است.با این تفاسیر ، در کنار ساخت ماهواره‌های سنجشی، ماهواره‌های مخابراتی، ماهواره راداری و منظومه ماهواره‌ای به عنوان اولویت‌های اصلی بخش فضایی کشور، سند ۱۰ ساله هوافضا تا سال ۱۴۰۴، تدوین شده است و با توجه به صنعت رو به رشد هوافضا، امید می‌رود پیشرفت های این بخش چشم گیرتر از گذشته دنبال شود.
باید از جناب دکتر براری پرسید که :
– آیا موارد ادعا شده، صرفا در حوزه دانشی است یا در حوزه فناوری نیز تحقق یافتگی و نمود دارند؟
– در صورت پذیرش پیش فرض دستیابی به دانش فناورانه و بومی سازی آن ، آیا این دانش ، دانش فناورانه روز بوده و یا با مرزهای فناوری فضایی مورد استفاده در دنیا، فاصله معنادار دارد؟
– آیا با توجه به شرایط برجام ، اجازه ورود صنعتی به این حوزه را داریم؟
– آیا با توجه به شرایط بودجه ای کشور، دولت محترم، بودجه کافی برای بلندپروازی های ادعا شده توسط شما را در اختیار سازمان فضایی می گذارند؟
– چنانچه اسناد بالا دستی حوزه فضایی کشور را پیش روی شما و همکاران محترم سازمان بگذارند ،آیا واقعا می توانید پاسخگو به مفاد و بندها و تعهدات ذکر شده در اسناد بالادستی باشید؟
– آیا نیروی انسانی کافی در اختیار شما است؟ آیا می توانید بسیاری از قطعات ، های تک مورد نیاز را(که مسلما توان ساخت داخلی با شرایط موجود را ندارند و یا ساخت آنها به صرفه نیست) وارد نموده و مورد استفاده قرار دهید؟
– بیشترین وزنی که می توانید وارد فضا کنید، چند کیلو است؟ بیشترین ارتفاعی که می توانید در آن مدار، اقدام به قرار دادن ماهواره کنید،چقدر است؟
– هزینه آزمون و خطاها و عدم موفقیت های ایجاد شده در چند تجربه اخیر، چقدر بوده است(در کنار پذیرش مسلم ، تجارب خوب حاصل شده)؟
– آیا آمادگی لازم برای سوال و جواب مدیریتی سازمان های نظارتی و بازرسی را برای ادعاهای مطرح شده از زبان شما را دارید؟
– ………….
جناب براری ، چنانچه سخنان منتصب شده به شما در گزارش خبرگزاری مهر ،مورد پذیرش حضرتعالی است ، شخص شما را در برنامه زنده تلویزیونی به مناظره دعوت می کنیم. از طرف دیگر،از کلیه سازمان ها و نهادهای تخصصی ، سازمان های نظارتی و بازرسی ، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ، درخواست می گردد که اقدام به راست آزمایی و مطالبه گری از سازمان فضایی و ریاست محترم سازمان نمایند.
امیدواریم فضای واقع گرایی و هم افزایی ،جانشین فضای های نادرست غلوگویی و یا تخریب گر ، گردد.
اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

منبع : شعار سال

خبر جدید  ایجاد ۴۵۰ هزار فرصت شغلی و ۱۱۳ هزار اشتغال مستقیم توسط گروه مالی پاسارگاد


منبع :: http://mizbanema.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب