آفتاب بوشهر » ائمه جمعه اهل سنت استان بوشهر اعدام دسته جمعی علمای عربستان را محکوم کردند
۴:۴۲:۲۴ - شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ائمه جمعه اهل سنت استان بوشهر اعدام دسته جمعی علمای عربستان را محکوم کردند
بوشهر- ایرنا- اعضای شورای روحانیت، هیات فتوا، ائمه جمعه شهرها و روستاهای اهل سنت شهرستان های بوشهر،گناوه،کنگان و عسلویه در بیانیه های مشترک و انفرادی اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر از علما، طلاب و فعالان اجتماعی شیعه و سنی توسط آل سعود را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که جمعه شب نسخه ای از آن به ایرنا نمابر شده آمده است: از دیدگاه شرع و دین مبین اسلام ریختن خون مسلمانان حرام و بلکه از گناهان کبیره است، به خصوص زمانی که آن خون یک شخص عالم، متفکر، مبارز ،مجاهد و مدافع از حق باشد که هیچ‌وقت راضی نیست تن به ذلت و خواری دهد خواه آن عالم سنی و یا شیعه باشد.
براساس این بیانیه، اقدام اخیر نابخردانه و غیرشرعی عربستان در قتل و کشتار و اعدام به‌ناحق ۳۷ نفر از چند شهر مختلف آن کشور که بیشتر آنها از علما و طلاب برادران شیعه و سه نفر از اهل سنت بودند، بیانگر این حقیقت است که مقامات سعودی هیچ ارزشی به زندگی انسان‌ها قائل نیستد.
دراین بیانیه آمده است:عربستان با این اعمال خود دل ‌، جان و وجدان همه انسان‌های مسلمان و علمای اسلام را رنجانید و آزرده‌خاطر ساخت تمام مسلمانان جهان از این جنایت و عاملان آن مبرا هستند و تنفر و انزجار خود را اعلام می کنند.
این بیانیه می افزاید: در حقیقت این اقدام علیه اهالی شیعه قطیف و الاحساء و در حق شهروندان بی‌گناه خلاف قرآن و سنت اسلام و انسانیت است و تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی و آمریکا شریک اصلی در این جنایت هستند.
در این بیانیه اظهار شده است: این جنایت به نام مبارزه با تروریست و اتهام بی مورد نسبت به طلاب اهل علم و رجال دین که گناهی جز شیعه بودنشان و محبت و ارادت داشتن نسبت به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و دفاع از حقوق اولیه و ابتدایی خود نداشته اند ؛ جهت ایجاد رعب و وحشت در میان شیعیان سرزمین حجاز ، خود اوج تندروی و تروریستی است که ثبات و استقرار منطقه را در این شرایط بسیار حساس کنونی که نه تنها در راستای تقویت روحیه وحدت و اخوت اسلامی نیست بلکه پایه های وحدت ، عزت و شوکت امت اسلام را فرسوده و متلاشی می کند .
در این بیانیه آمده است: هنوز جهان رسوایی و جنایت ننگین علیه خاشقجی توسط مقامات عالی رتبه حکومت آل سعود را فراموش نکرده وخون بی گناه وی خشک نشده، هنوز آزادگان و شیعیان جهان مصیبت اعدام شیخ نمر ،در قلب و خاطرشان تسلی نگشته ، دست زدن به چنین اقدام جاهلانه و کینه توزانه خلاف مصلحت امت اسلام است ، مگر اینکه حکومت آل سعود ارزش و مصلحتی برای امت بزرگ اسلام با همه مذاهب و گرایش های اسلامی آن قائل نباشد.
جامعه اهل سنت و جماعت استان بوشهر ضمن عرض تسلیت به علمای اسلام به‌ویژه خانواده‌های محترم این شهدا خواهان مغفرت و علو درجات برای شهدا و برای بازماندگان اجر جزیل و صبر جمیل مسئلت نموده و این عمل ضد انسانیت را به ‌شدت محکوم و از مدعیان دفاع از حقوق بشر و جامعه بین‌المللی، بررسی و رسیدگی به این امر را خواهانیم.
این بیاینه توسط اعضای شورای روحانیت و هیات فتوا و پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، ائمه جمعه شهرها و روستاهای شهرستان های بوشهر، گناوه، عسلویه و کنگان صادر شده است.
۶۰۴۷/۶۰۴۵


منبع :: http://www.irna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب