3:20:06 - چهارشنبه 27 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران|تداوم بحران در لرستان، کهگیلویه و بویراحمد‌‌ و شیراز / اعلام آمار جانباختگان سیل دو روز اخیر‌/ واژگونی یک قایق در گمیشان با ۲۵ سرنشین ‌+ تصاویر اختصاصی
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران|تداوم بحران در لرستان، کهگیلویه و بویراحمد‌‌ و شیراز / اعلام آمار جانباختگان سیل دو روز اخیر‌/ واژگونی یک قایق در گمیشان با ۲۵ سرنشین ‌+ تصاویر اختصاصی
گروه استان‌ها ـ بارش باران که از چند روز پیش در ۲۵ استان کشور آغاز شده، سبب آبگرفتگی و در برخی استان‌ها خسارات فراوان به منازل مسکونی، مزارع و تاسیسات زیربنایی شده است.

به گزارش گروه استانهای خبرگزاری تسنیم، در پی بارش سیلآسای چند روز پیش باران در دو استان گلستان و مازندران که منجر به آبگرفتگی شدید سطح شهر، منازل مسکونی، زمین کشاورزی و تاسیستات زیربنایی شد، بیتوجهی به این موضوع و هشدارهای هواشناسی، روز گذشته در استان فارس سیل ناگهانی منجر به کشته شدن ۱۸ نفر و مجرومیت ۱۱۹ نفر شد.

بر همین اساس، ستاد مدیریت بحران کشور شب گذشته به ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد و جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارشهای سازمان هواشناسی و پیش بینی های موجود درباره استمرار بارش ها طی چند روز آینده، از همه دستگاهها، استانداران، فرمانداران و مسئولین ذیربط خواست در حالت آماده باش کامل باشند و به طور ۲۴ ساعته در محل کار خود حضور داشته باشند و تدابیر لازم را برای مواجهه با وقوع سیل و دیگر حوادث طبیعی بیاندیشند.

واژگونی یک قایق در گمیشان؛ ۲۵ نفر بر این قایق سوار بودند؛ فقط ۶ نفر پیدا شدند

معاون سیاسی و امنیتی استانداری گلستان از واژگونی یک قایق در گمیشان خبر داد و گفت: عازم منطقه هستیم و اطلاعات دقیقتری در دست نیست.عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی و امنیتی استانداری گلستان در گفتوگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت": در حال حاضر عازم منطقه برای بررسی موضوع هستیم و اطلاعات دقیقتری در دست نیست.وی با بیان اینکه نیروهای امدادی به دنبال مفقودان این حادثه هستند، افزود: این قایق موتوری بوده و گفته می شود ۲۵ نفر سوار بر قایق بودند که تنها ۶ نفر آنها پیدا شدهاند.

نجات ۳۰ نفر از سیل در شیراز

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز گفت: امروز ۵۰۰ عملیات انجام و ۳۰ مورد نجات یافته داشتیم که عمده عملیاتها رفع آب گرفتگی، انتقال و جابهجایی افراد گرفتار بود.محمدهادی قانع اظهار داشت: نیروهای سازمان آتشنشانی در تمامی مناطق شهرمستقر هستند و طبق فراخوان اعلام شده، نیروهای بازنشسته و تعداد ۲۰۰ نفر از نیروهای آتش نشان داوطلب که از قبل آموزش های لازم را دیده بودند و نیروهایی که در شیفت استراحت بودند، به وضعیت آتشنشانی برگردانده و به حالت آمادهباش هستند.

آمار جانباختگان سیل اخیر در کشور اعلام شد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر شمار فوتیهای سیل در دو روز گذشته را ۲۳ نفر اعلام کرد.مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر شمار فوتیهای سیل در دو روز گذشته را ۲۳ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: ۱۹ نفر در شیراز، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در لرستان، یک نفر در کهگیلویه و بویراحمد و یک نفر نیز خوزستان جان خود را از دست دادهاند. وی با هدشدار به مردم نسبت به پرهیز از سفرهای غیرضروری افزود: راهداری در جادهها مستقر است و در جهت بازگشایی مسیرها تلاش میکند.

محور بینالمللی تهران ـ مشهد در آرادان مسدود شد

در پی بارش شدید باران و وقوع سیل در مسیر محور ترانزیتی بینالمللی تهران ـ مشهد در منطقه آرادان، لاین جنوبی این محور به سمت سرخه و سمنان مسدود شده است. با بسته شدن این محور هم اکنون ترافیکی شدید در این محور به سمت شهرستان سرخه ایجاد شده است و مسافران زیادی پشت ترافیک قرار دارند. نیروهای پرتلاش راهداری استان سمنان نیز هم اکنون در حال تلاش برای بازگشایی این محور هستند.

تندباد برق ۳ روستای شهرستان سامان را قطع کرد; رانش زمین در روستای چمکاکا

فرماندار شهرستان سامان گفت: برق ۳ روستای شهرستان سامان بر اثر بارش باران و وزش باد شدید قطع شده است.کمال اکبریان در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار داشت: به دنبال بارشهای اخیر و وزش باد شدید در شهرستان سامان ۶ تیر برق شکست و برق روستاهای شوراب کبیر، شوراب صغیر و محمدآباد قطع شد. وی افزود: هماکنون گروههای امدادی و رفع حوادث شرکت توزیع نیروی برق برای رفع قطعی برق به منطقه اعزام شدند.

روستایی در کهگیلویه و بویراحمد کامل زیر آب رفت

روستای آبیدک دهستان زیلایی بویراحمد به طور کامل زیر آب رفت. در پی بارانهای سیل آسا روستای آبیدک از توابع دهستان زیلایی مارگون بویراحمد با ۴ خانوار زیر آب رفت.اهالی روستا قبل از وقوع هرگونه بحران جانی روستا را ترک کردند.

سیل به جادهها و پلهای استان اصفهان خسارت زد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای استان اصفهان گفت: میزان و شدت بارندگی در ۲ روز اخیر به حدی بوده که بسیاری از جادهها و پلها خسارت دیدند اما انسداد مسیر نداشتیم و فقط یک پل در سمیرم کامل خراب شد و اکنون وضعیت راهها خوب است.

مهدی خضری در گفتو گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، پیرامون آخرین وضعیت راههای مواصلاتی استان و انسداد برخی مسیرها اظهار داشت: در یک زیرگذر آب گرفتی داشتیم که نیروها درحال تخلیه آن هستند و تا چند ساعت دیگر کامل تخلیه خواهد شد.

طغیان بیسابقه رود بشار یاسوج

از اولین ساعات روز گذشته تاکنون شاهد بارش شدید باران در نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم به گونهای که سیلاب و طغیان رودخانههای دائمی و فصلی را به همراه داشته است.صبح امروز یک نوجوان ۱۵ ساله هنگام عبور از رودخانه فصلی شوش در شهرستان باشت دچار غرق شدگی شده و جان خود را از دست داد.

سیل عشایر کهگیلویه و بویراحمد را آواره کرد

بارانهای سیل آسا از روز گذشته تاکنون عشایر کهگیلویه و بویراحمد را آواره کرده است.بارانهای سیل آسا روز گذشته تاکنون سبب آوارگی جامعه عشایر، تخریب جادههای ارتباطی و برخی ابنیهها در مناطق عشایری شده است و هم اکنون به سختی گذران زندگی میکنند به گونهای که سیاه چادر آنان دیگر قابل اسکان نیست و مجبور به پناه بردن به کوهها و غارها هستند.

روستاهای الیگودرز در محاصره آب؛ راه ارتباطی ۲۹۰ روستا قطع شد

فرماندار الیگودرز با بیان اینکه روستاهای الیگودرز به دلیل طغیان رودخانه در محاصره آب قرار دارند گفت: راه ارتباطی ۲۹۰ روستا قطع شده است. حمید کشکولی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، با اشاره به بارش سنگین برف در این شهرستان و انسداد راههای ارتباطی اظهار داشت: در حال حاضر راه ارتباطی برخی روستاهای الیگودرز قطع است و به دلیل طغیان رودخانه روستاها در محاصره آب قرار دارند.

طغیان رودخانه دز

طغیان رودخانه دز در شهرستان دزفول خساراتهای بیشماری به زیرساختهای تفریحی و گردشگری این شهرستان وارد کرده است.با ورود سامانه بارشی به استان خوزستان و شهرستان دزفول که از روز گذشته آغاز شده و در پی شدت بارندگیها وضعیت شهرستان در حالت بحرانی قرار گرفته و سیلاب و طغیان رودخانه دز و همچنین خساراتی را به بار آورده است.

۱۰۰ منزل مسکونی در الیگودرز تخریب شد

فرماندار الیگودرز گفت: ۱۰۰ منزل مسکونی در الیگودرز تخریب شده و جوان ۳۵ ساله در زیر آوار فوت کرد. حمید کشکولی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، اظهار داشت: براثر بارش سنگین برف و بارندگیهای اخیر در شهرستان الیگودرز، یکمنزل مسکونی در روستای محمودآباد تخریب و سبب شد جوان ۳۵ ساله زیر آوار گرفتار شود و فوت کند.وی به تخریب منازل مسکونی در شهرستان الیگودرز اشاره کرد و افزود: حدود ۱۰۰ منزل مسکونی بین ۵۰ تا صد درصد تخریبشده است.

سیلاب و طغیان رودخانه بشار یاسوج

بارندگی شدید باران از دیروز تاکنون سبب وقوع سیلاب در اکثر نقاط کهگیلویه و بویراحمد شده است. بارندگیهای شدید از صبح دیروز تاکنون در یاسوج سبب خروش سیلاب در رودخانهها دائمی و فصلی از جمله رود بشار در وسط شهر یاسوج شده است.

سیلاب به سمت خوزستان میآید

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به ادامه ناپایداری جوی گفت: به شهروندانی که قصد سفر دارند پیشنهاد می شود تا ۴۸ ساعت آینده سفر خود را به تعویق بیاندازند.سرهنگ رضا دولتشاهی، در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، با بیان اینکه در حال حاضر همه راههای مواصلاتی باز بوده و تردد در حال انجام است، اظهارداشت: فعلا در حال حاضر فقط محور اندیکا به شهرکرد مسدود است. همچنین محور اندیمشک به پل زال نیز در برخی از نقاط آن مشکلاتی ایجاد شد که هم اکنون مشکلات آن برطرف شده و همه محور ها باز است.

دستور استاندار خوزستان برای تخلیه روستاهای در معرض تهدید سیل

استاندار خوزستان گفت: با توجه به افزایش آورد آب به دو هزار متر مکعب بر ثانیه سازمان مدیریت بحران و سازمان آب و برق خوزستان بررسی کنند آیا روستای در معرض خطر و تهدید وجود دارد تا هرچه سریع تر تخلیه شوند.غلامرضا شریعتی امروز در ارائه آخرین جزئیات ستاد ستاد مدیریت بحران با تأکید بر استمرار آماده باش در خوزستان اظهار داشت: باتوجه به روان آب ها و سیلابهای استان های بالا دست کشور اعم لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و دیگر موارد به سمت استان هستند.

بارش برف و باران در اکثر محورهای استان اصفهان

رئیس مرکز مدیریت راههای استان اصفهان از تداوم بارش برف و باران در اکثر محورهای مواصلاتی استان خبر داد.مرضیه فراست در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به شرایط جوی محورهای مواصلاتی استان اصفهان اظهار داشت: بر اساس آخرین بررسیهای صورت گرفته هم اکنون در کلیه محورهای نطنز، کاشان، گلپایگان و همچنین محورهای میمه به دلیجان و بادرود به کاشان شاهد بارش باران هستیم.

۹ منزل مسکونی در خرمآباد تخریب شد

مدیرعامل آتشنشانی خرمآباد با اشاره به رفع ۳۲۸ مورد آبگرفتگی در خرمآباد گفت: ۹ منزل مسکونی در شهر خرمآباد تخریب شد. حمید علیرضایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، اظهار داشت: با توجه به بارشهای شدید باران در استان، ۳۲۸ مورد آبگرفتگی در شهر خرمآباد رخ داد که با تلاش آتشنشانان رفع آبگرفتگی صورت گرفت.

سیل تفت هیچ خطری برای شهر یزد ندارد

به گفته مدیرکل مدیریت بحران یزد، سیل تفت پیش از تفت به سمت کوه پشت خضرآباد منتهی میشود و هیچ خطری برای شهر یزد ندارد. تشدید بارندگیها در نقاط مختلف استان یزد به ویژه در نقاط کوهستانی سبب شده که در برخی نقاط روانآبها در خیابان جاری شوند و در برخی نقاط استان از جمله تفت مردم شاهد وقوع سیل باشند. این موضوع و در کنار آن سیلهای ویرانگر گلستان و مازندران و همچنین سیل مهیب و خسارت بار شیراز که سبب کشته و زخمی شدن تعغداد بسیار زیادی از هموطنانمان شده بود، نگرانیهایی را در بین مردم شهر یزد که در پایین دست نقاط کوهستانی تفت قرار دارد به وجود آورد.

رانش بخشی از یک خیابان در شیراز؛ تونل سعدی مسدود شد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شیراز گفت: براساس گزارشات رسیده بخشی از خیابان نیستان کوچه ۵۲ دچار رانش شده و همین امر عبور و مرور را در آن منطقه مختل کرده است.سرهنگ صادق سلیمی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهار داشت: براساس گزارشات رسیده بخشی از خیابان نیستان کوچه ۵۲ دچار رانش شده و همین امر عبور و مرور را در آن منطقه مختل کرده است.

احتمال وقوع سیلاب مقطعی در اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: مسافران و شهروندان اصفهانی از استقرار و تردد در حاشیه زایندهرود و پلها خودداری کنند. منصور شیشهفروش در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به سیلاب مقطعی در زایندهرود، اظهار داشت: مراکز گردشگری تعطیل نشده ولی از مردم میخواهیم در حاشیه رودخانه استقرار و تردد نداشته باشند.وی افزود: سیلابی که در حال حاضر از زایندهرود در حال عبور است، باید ایمن حرکت کند برای همین برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای مردم، اعلام شد که در مجاورت رودخانه حضور نداشته باشند.

مسیر رودخانه باقرآباد در شهرستان قرچک مسدود شد

شهردار قرچک با اشاره به مسدود شدن مسیرهای منتهی به رودخانه باقرآباد گفت: این اقدام در راستای کاهش آسیبهای احتمالی به افراد و خودروهای در حال تردد صورت گرفته است.محسن خرمی شریف امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان قرچک با تأکید بر آمادگی تمامی دستگاههای خدماتی و امدادی برای مقابله با آبگرفتگی معابر سطح شهرستان اظهار داشت: حوزه خدمات شهری و عمران شهرداری باید هر چه سریعتر نسبت به برطرف کردن نقاط حادثهخیز در معابر سطح شهرستان اقدام کنند.

چهره بام ایران در نوروز گلآلود شد; ویرانههایی که سیل از خود برجایی گذاشت

بارشهایی که طی دو روز گذشته در استان شروع و سبب جاری شدن سیل در برخی نقاط شد چهره بام ایران را گلآلود و ویرانههایی را برجایی گذاشته است. براساسپیشبینی‎های هواشناسی از روز دوشنبه بارشهای شدید باران در استان به ویژه غرب استان آغاز شد که این بارشها موجب جاری شد سیل شد. رانش زمین در روستای دره شیخ عالی و جاری شدن سیل در منطقه بازفت از توابع شهرستان کوهرنگ نخستین خسارت وارد شده توسط سیل به استان بود.

از همان ساعات ابتدایی روز دوشنبه استاندار چهارمحال و بختیاری، نماینده مردم شهرستان کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی و اعضاء ستاد مدیریت بحران استان در شهرستان کوهرنگ و منطقه بازفت مستقر شدند و به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان حدود ۱۱۰ امدادگر و نجاتگر برای امدادرسانی به سیل زدگان در حالت آماده باش کامل بودند. روز گذشته طغیان رودخانه در شهرستان کوهرنگ جاده دسترسی ۱۵ خانوار محله چمن گلی شهر بازفت که در کنار رودخانه ساکن بودند را مسدود کرد.

سیلاب کدام محورهای خراسان رضوی را مسدود کرد؟

سرهنگ محمد احسانبخش در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به آخرین وضعیت راههای استان اظهار داشت: در حال حاضر محورهای بردسکن-طبس حوزه خراسان جنوبی، تربتحیدریه-نیشابور از مسیر کدکن، انداده-جاجرم، محور فرعی رامشین از توابع جوین، نیشابور-فیلخانه-عبدلآباد به دلیل بارش باران و جاریشدن سیل مسدود است.

حاشیه زایندهرود از جمعیت تخلیه شد

با تصمیم مدیریت بحران استانداری اصفهان اطراف پلهای تاریخی اصفهان و حاشیه زاینده رود از جمعیت تخلیه شد. مدیریت بحران استانداری اصفهان دقایقی پیش در اطلاعیهای اعلام کرد: با توجه به ورود سیلابهای فصلی به رودخانه زایندهرود و پیشبینی عبور جریان لحظهای با بیش از ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه از داخل شهر اصفهان، از تمام همشهریان، مسافران و گردشگران در خواست میشود از عصر امروز تا اطلاع بعدی از استقرار و تردد در حاشیه رودخانه زایندهرود و پلها خودداری کنند.

بوستان وکیلآباد مشهدمقدس تعطیل شد

با هدف مقابله با خطرات احتمالی ناشی از شدت بارندگیها، بوستان وکیل آباد مشهدمقدس تعطیل شد.بارشها از صبح امروز در مشهدمقدس آغاز شده و در برخی از مناطق شهر همچنان ادامه دارد به نحوی کهپدیده مه گرفتگی عصرگاهی نیز در برخی مناطق مناطق مشهد مشاهده میشود.با توجه به تبعات احتمالی شدت بارندگیها در مشهد از صبح امروز تمهیدات لازم در زمینه مقابله با خطرات احتمالی اندیشیده شده است.

طغیان رودخانههای چهارمحال و بختیاری; ۱۷ پل فرعی و اصلی به زیر آب رفت

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به بارش شدید باران در استان رودخانهها در حال طغیان است.اقبال عباسی در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت روستاهای استان اظهار داشت: با توجه به شروع بارشها از روز گذشته در استان حدود ۷ پل اصلی و ۱۰ پل فرعی و ۱۰ استخر پرورش ماهی در استان به صورت کامل به زیر آب رفته است.وی افزود: همچنین با توجه به مسدود شدن گزدنه چری و شاه منصوری در شهرستان کوهرنگ اره ارتباط حدود ۱۰۰ روستا با مشکل مواجه و ۲۰ روستای در معرض خطر سیل نیز توسط نیروهای امدادی تخلیه شده است.

موزه هفتتنان و نقش رستم به طور موقت تعطیل شد

پس از وقوع آب گرفتگی در سطح شهر شیرازتنها موزه هفت تنان شیرازقادر به خدماتدهی نیست همچنین خدماتدهی مناطق اطراف مجموعه نقش رستم نیز به علت آب گرفتگیبه طور موقت محدود شده است.به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس پس از وقوع آب گرفتگی در سطح شهر شیرازتنها موزه هفت تنان شیرازقادر به خدماتدهی نیست.

سیل دامداران کهگیلویه و بویراحمدی را به خاک سیاه نشاند

وقوع سیل در کهگیلویه و بویراحمد سبب تلف شدن دام برخی از دامداران روستایی و عشایری این استان شده است.به دلیل بارانهای سیل آسای روز گذشته تاکنون دام برخی دامداران روستایی و عشایری کهگیلویه و بویراحمد تلف شده و علوفه ذخیره شده برخی دیگر نیز نابود شده است.

خسارت شدید سیلاب به روستای قرعلیوند کوهدشت

با ورود سامانه بارشی به شهرستان کوهدشت که از دو روز گذشته آغاز شده، روایت بحران بار دیگر در این شهرستان نمایان شد تا همچنان فصلهای بارش با وحشت سیلاب و تخریب همراه باشد.روستای قرعلیوند که در شرقیترین منطقه کوهدشت واقعشده، کوهپایهای بوده و پنج رودخانه فصلی در این روستا جاری است که بیشتر آنها کانال سنگی و جدولکشی شده‎اند، اما سیلاب اخیر چندین پل، کانال سنگی و آسفالت آن را تخریب کرد تا طبق گفته اهالی راه ارتباطی بخشی از روستا قطع شود وآنهااز راه و جادههای جایگزین استفاده کنند.

تردد در مسیر بزرگراه امام علی(ع) تهران

معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: تا این لحظه هیچگونه محدودیت و ممنوعیتی در سطح معابر شهر تهران اعمال نشده است. سردار پرویز یعقوبی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در تهران، با اشاره به محدودیتهای ترافیکی در پایتخت در شرایط تشدید بارش باران اظهار داشت: تا این لحظه هیچگونه محدودیت و ممنوعیتی ترافیکی در سطح معابر پایتخت اعمال نشده است.

سیل به ۲۰۰ پل و ۵۰۰ کیلومتر راه ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد خسارت زد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارانهای سیل آسای روز گذشته تاکنون به ۲۰۰ پل و ۵۰۰ کیلومتر راه ارتباطی خسارت وارد کرده است. محمد نصیریراد در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج، اظهار داشت: ۲۰۰ پل ارتباطی در جادههای این استان در معرض خطر تخریب کامل قرار دارند که در صورت ادامه بارشها این تصور دور از ذهن نیست.

روستاهای دورود در محاصره سیل قرار گرفت

فرمانده حوزه سپاه بخش سیلاخور دورود گفت: برخی از روستاهای این بخش دچار آبگرفتگی شده و برخی دیگر از روستاها در محاصره سیل است. ایوب رحمتی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در دورود اظهار داشت: آب روستای لبان سفلی درحال بالاآمدن است که در حال مسدود کردن راه عبور آب با لودر و کمپرسی هستیم تااز ورود آب به داخل روستا جلوگیری کنیم.

احتمال کولاک در برخی محورهای کوهستانی اردبیل

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای استان اردبیل گفت: با وجود برودت هوا طی ۲۴ ساعت گذشته و بارش برف در برخی مناطق کوهستانی، تمامی محورهای استان اردبیل باز است ولی احتمال کولاک در برخی محورهای کوهستانی وجود دارد.

اسکان اضطراری ۶ هزار نفر از سیلزدگان در گرگان

فرماندار شهرستان گرگان از اسکان اضطراری بیش از ۶ هزار نفر از مردم سیلزده شهرهای آققلا، بندرترکمن و گمیشان در گرگان خبر داد. ابوالقاسم صفوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: بیش از ۶ هزار نفر از مردم شهرهای گمیشان، بندرترکمن و آققلا که گرفتار سیل شدند در محلهای اسکانهای اضطراری در گرگان مستقر شدند.

سیل ۲۰ مزرعه پرورش ماهی را نابود کرد

سیل ۲۰ مزرعه پرورش ماهی در کنار رودخانه بشار و در منطقه کبگیان بویراحمد را نابود کرد. بارشهای سیل آسای از دیروز تاکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد سبب وقوع سیلاب و وارد آمدن خسارت به بخشهای مختلف از جمله کشاورزی شده است. بنا به گفته شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد ۲۰ مزرعه پرورش ماهی در تنگ سریز و کبگیان بویراحمد یا به طور کامل نابود شده و یا خسارت فراوان دیدهاند.

بارش برف سنگین در اراک؛ تردد به کندی در جریان است

برف سنگین در شهرستان اراک درحالی از صبح امروز بارش گرفته که همین امر سبب کندی در تردد شده است.شهر اراک که از روز گذشته شاهد بارش باران بود از ساعات ابتدایی امروز بارش برف در این شهر جریان گرفت و از ساعات اولیه امروز شاهد بروز بارش یدید برف در سطح اراک هستیم.

این میزان بارش برف در سطح شهر اراک به حدی بوده که در کمربندی شمالی و جنوبی این شهر مشکلاتی برای مسافران نوروزی و عبوری از این دو بخش به وجود آورده به طوری که در ساعاتی بارش برف منجر به بسته شدن آنها شد.

وزش باد شدید و باران در خراسان جنوبی؛ آمادهباش تیمهای امدادی

وزش باد شدید و رگبار باران تا ظهر چهارشنبه در خراسان جنوبی ادامه دارد و مسافران از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند. علیرضا خندانرودر گفتگو با تسنیم در بیرجند، اظهار داشت: با توجه به تقویت و گسترش ناپایداریهای جوی از امروز تا روز چهارشنبه ۷ فروردین، به تناوب وزش باد شدید و گرد و خاک در برخی نقاط کاهش دید افقی و رگبار باران همراه با رعد و برق و در نقاط مستعد، بارش تگرگ و در گردنهها و نقاط کوهستانی تشکیل مه پیشبینی میشود.

نفربرهای ارتش برای امدادرسانی وارد مناطق سیلزده گلستان شدند

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نفربرهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای سرعت بخشیدن به امدادرسانی به سیلزدگان وارد استان گلستان شدند. امیر سرتیپ کیومرث حیدری در گفتوگویی خبریبا بیان اینکه خدمترسانی به مردم عبادت است، اظهارداشت: یگانهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مناطق سیلزده به نفع مردم مشغول خدمترسانی هستند و هیچ توقع و چشم داشتی ندارند.

تخریب پل مسیر ازگله به سرپلذهاب

سرهنگ محمد حیدری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه بارش باران و برف تمام مناطق و گردنه‎ها را در برگرفته است، اظهار داشت: فعالیت سامانه بارشی که از روزهای گذشته وارد استان شدهسببلغزندگی جاده‎ها شده است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با اشاره به تخریب پل مسیر ازگله به سرپلذهاب، افزود: تنها راه مسدود شده ناشی از سیل اخیر با تلاش راهداری بازگشایی و از بامداد امروز تردد در مسیر ازگله به سرپلذهاب جریان دارد و با بازگشایی محور یاد شده تمامی راه‎های جاده‎ای استان باز است.

خسارت سیل به ۵۰۰ واحد مسکونی در اردل

فرماندار شهرستان اردل گفت: براثر وقوع سیل در شهرستان اردل بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده که برآورده اولیه خسارت‎ها مجموعا ۲۵ میلیارد تومان بوده است.محمود کیانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد با اشار به وقوع سیل در این شهرستان اظهار داشت: در حوزه راههای شهری و روستایی و راه دسترسی به پروژههای گل ریزه و تونل دشتک ـ فارسان برآورد اولیه خسارات ۷ میلیارد تومان بوده است.

۲ پل در لرستان به طور کامل تخریب شد؛ قطعی برق و آب در برخی مناطق

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: ۲ پل در محور اصلی پلدختر به خرمآباد به صورت صددرصد تخریب شده است.

مهدی جمالینژاد عصر امروزدر حاشیه بازدید از مناطق سیل زده لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: متاسفانه دامنه آسیب سیلاب در استانهای گلستان و مازندان بسیار زیاد بود و در استان لرستان با تدابیر خوبیکه شده آسیب ها به حداقل رسیده است. وی به تخریب ۵۰ درصدی پل و ابنیههای استان اشاره کرد و افزود: بیش از ۵۰ درصد ۱۱۵ کیلومتر از راههای اصلی و فرعی استان تخریب شده و همچنین بیش از ۶۶ کیلومتر راههایی که زیرسازی انجام شده نیز تخریب شده است.

آبگرفتگی شدید معابر و خیابانهای سنندج

بارش شدید باران بهاری سبب غافلگیری مردم، آبگرفتگی برخی از معابر و خیابانهای سنندج شده است.بارش شدید باران بهاری ظهر امروز سبب غافلگیری مردم، آبگرفتگی برخی از معابر و خیابانها و افزایش تراز رودخانههای این شهر شده است. با توجه به اینکه سد قشلاق سنندج در آستانه سرریز قرار دارد، اماکن مسکونی باغی پایاب این سد در شُرف تخلیه شدن است.

بارش باران سیلآسا و تگرگ تهران را فراگرفت

بارش باران سیلآسا همراه با تگرگ شهر تهران را فرا گرفت و باعث بروز ترافیک سنگین در معابر پایتخت شد.در پی اعلام ستاد مدیریت بحران شهر تهران مبنی بر تشدید بارش باران همراه با تگرگ و ورزش باد هم‎اینک بارش باران سیلآسا در تهران آغاز شده است.

براساس پیشبینی سازمان هواشناسی استان تهران از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۹:۳۰ پیک بارشها در غرب تهران است که ۱۷ میلیمتر پیشبینی میشود که در صورت تداوم این شرایط امکان سیلابی شدن درهرودها وجود دارد.

۵ سد خراسان رضوی پر شد

مدیرعامل آب منطقهای خراسان رضوی گفت: در سطح استان سیلابها همه کنترل و مدیریت شده است و خطر جدی وجود ندارد. محمد علایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت:با تشکیل ستاد مدیریت بحران در استانداری خراسان رضوی به ریاست استاندار و در شهرستانها به مدیریت فرمانداران از ۴۸ ساعت گذشته،رودخانههای استان بر اثر بارندگی در حال رصد، مدیریت و کنترل است.

گمیشان از حالت اضطرار خارج شد

سرپرست استانداری گلستان با بیان اینکه وضعیت گمیشان از حالت اضطرار خارج شده است، گفت: با کاهش دبی آب رودخانه گرگانرود، قطع بارندگی و ساخت کانال در کنار شهر گمیشتپه آب زیادی وارد شهر نشد.

میرمحمد غراوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره آخرین وضعیت شهرستان گمیشان اظهارداشت: آبگرفتگی فقط در قسمتی از جنوب شهر گمیش تپه به ارتفاع ده تا ۱۵ سانتیمتر ایجاد شده است که خطری برای مردم ایجاد نمیکند.

خروش روخانه تفت پس از ۲۰ سال خشکسالی پیاپی

بعد از ۲۰ سال خشکسالی پیاپی در استان یزد، رودخانه تفت پر آب شد. پس از بارش های ۲۴ ساعت گذشته در مناطق ییلاقی شهرستان تفت، رودخانه این شهرستان پس از ۲۰ سال خشکسالی پیاپی، پر آب شد. این رودخانه به نوعی یکی از قدیمی ترین رودخانه های استان یزد است که در طول این ۲۰سال به واسطه خشکسالی، فعالیتی نداشته است.

قزوین بارانی شد

کارشناس هواشناسی قزوین گفت: امروز تا ظهر فردا شاهد شرایط جوی ناپایدار بارش باران در استان و برف و باران در مناطق کوهستانی خواهیم بود و تا پایان هفته پیشرو به لحاظ دمایی تغییرات خاصی در استان مشاهده نمیشود. مریم بهروزی ظهر امروز با اشاره به وضعیت هوای استان قزوین اظهار داشت: در ۴۸ ساعت گذشته نیز آوج با ۳۱ میلیمتر و کوهین با ۳۲٫۱ میلیمتر بیشترین بارش را به خود اختصاص دادهاند.

«دربند» تخلیه میشود

معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: در صورت افزایش دبی رودخانه آمادگی برای تخلیه «دربند» وجود دارد. سردار پرویز یعقوبی عصر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به آمادگی کامل برای مقابله با بحران اظهار داشت: با توجه به جلسه شب گذشته با معاون اول رئیسجمهور تمهیدات لازم اندیشیده شده و اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی با اشاره به توقف فعالیت رستورانها و واحدهای صنفی در شهرستان شمیرانات، دربند و امامزاده داود به مدت ۷۲ ساعت گفت: با توجه به اینکه راهبرد پلیس در مواقع بحرانی به صورت قرارگاهی است تهران به ۴ منطقه تقسیم شده که هر منطقه دارای فرماندهی مشخص است.

سیل در ۲ منطقه یزد به راه افتاد

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با بیان اینکه هم اکنون در دو منطقه یزد سیل راه افتاده است گفت: سیلهای راه افتاده در استان یزد به داخل شهرها راه ندارد.

هادی هادی نسب در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم از یزد، با اشاره به وضعیت کنونی شهرستانهای استان یزد در خصوص جاری شدن سیل اظهار داشت: در حال حاضر شاهد جاری شدن دو سیل در شهرستانهای یزد هستیم.

۵ محور مواصلاتی استان گلستان به دلیل رانش زمین و سیلاب مسدود است

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به مسدود بودن برخی از محورهای مواصلاتی استان براثر وقوع سیلاب و رانش زمین گفت: محور توسکستان به شاهرود که به دلیل برف و کولاک شدید مسدود شده بود، بازگشایی شد.

حسین محبوبی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در پی بارش شدید برف و باران در روزهای پایانی اسفندماه، در برخی از محورهای مواصلاتی استان ریزش کوه و رانش و لغزش زمین اتفاق افتاد.

هشدار وقوع سیل در کرمانشاه

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه به مسافران نوروزی هشدار داد که از توقف در حاشیه و بستر رودخانهها و مناطق مستعد سیلاب خودداری کنند.

محمد خسروی در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، از وضعیت بارشهای شدید، طغیان رودخانهها و احتمال خطرات ناشی از سیل در برخی از نقاط استان کرمانشاه در روزهای آینده خبرداد و اظهار داشت: سامانه بارشی فعال امروز تمام استان را در بر می‎گیرد و رگبار باراندر برخی ساعاتهمراه با رعدوبرق و وزش باد خواهد بود.

بازدید فرمانده سپاه از مناطق سیلزده گمیشان و آق قلا

سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران صبح امروز از مناطق سیلزده استان گلستان بازدید و از نزدیک روند امدادرسانی را بررسی کرد.

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران امروز با حضور در استان گلستان، از مناطق سیلزده شهرستان های گمیشان و آق قلا بازدید کرد.

فرمانده سپاه پاسداران ابتدا به صورت هوایی از مناطق سیل زده استان گلستان بازدید و سپس از مناطق سیل زده شهرستان گمیشان بازدید کرد و هماکنون نیز از مناطق سیل زده شهر آققلا در حال بازدید است.

آسیب ۲۱۵۰ واحد مسکونی روستایی براثر وقوع سیل

براثر وقوع سیل در استان ۲ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی درچار آسیب و حدود ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار در بخش مزارع و ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار باغ در سیلاب دچار آبگرفتگی شد. به منظور جلوگیری از حوادث تخریب و وقوع سیل در استان جلسه مدیریت بحران امروز با حضور استاندار، نماینده مردم شهرستانهای اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران کل استانی در شهرستان کوهرنگ تشکیل شد.

اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در این جلسه اظهار داشت: سیل خسارت به بخشهای زیرساختی، مزارع کشاورزی، جادههای روستایی، پلها، باغات، خانههای مسکونی و واحدهای تولیدی وارده کرده است.

خسارت سیلاب به ۳ پل تاریخی لرستان؛ یکی از ستونهای کشکان فرو ریخت

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به خسارت سیلاب به ۳ پل تاریخی لرستان کفت: پل کشکان، کلهرت و افرینه در محاصره سیلاب است و بخشی از پایه طاق الحاقی کشکان تخریبشده است.

سید امین قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران از خسارت سیلاب به سه پل تاریخی لرستان خبر داد و اظهار داشت: براثر بارشهای اخیر و سیلاب ناشی از رودخانه کشکان، بخشی از پایه طاق الحاقی کشکان تخریب شد.

محله سعدی شیراز دچار سیلاب شد؛ گستردگی حجم سیلاب

مسئول روابط عمومی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز از جاری شدن سیلاب گسترده در محله سعدی شیراز خبر داد. علیرضا عدلو در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، از جاری شدن سیلاب گسترده در محله سعدی شیراز خبر داد و اظهار داشت: نیروهای امدادی در حال خدمات رسانی هستند اما متاسفانه حجم سیلاب زیاد است. وی افزود: تاکنون آماری از مصدومین و مفقودین احتمالی نداریم و هیچ گزارشی از طرف آتش نشانی و اورژانش اعلام نشده است.

محور "کازرون ـ فراشبند" و "ارسنجان ـ مرودشت ـ خرامه" مسدود شد

مدیر مرکز مدیریت راههای استان فارس از انسداد محور "کازرون ـ فراشبند" و "ارسنجان ـ مرودشت ـ خرامه" به دلیل آبگرفتگی خبر داد. حمید احمدی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهار داشت: محور "کازرون- فراشبند" و "ارسنجان- مرودشت- خرامه" (حدفاصل روستای علیآباد) به دلیل آبگرفتگی و ناایمن بوده مسیر تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی خاطرنشان کرد: مردم برای تردد در محور کازرون _ فراشبند از مسیر جایگزین "کازرون- دادین- تل سامان- قنات باغ- فراشبند" و برای تردد در محور ارسنجان- مرودشت- خرامه از مسیر جایگزین "ارسنجان- چهار راه برق- علی آباد ملک" استفاده کنند.

پل خنداب ـ میلاجرد بسته شد؛ پل ترک برداشت

پل محور خنداب- میلاجرد به سبب ترک خوردگی برروی خودروهای سنگین به ویژه خودروهای سنگین حامل مواد سوختی بسته شد.

روز گذشته در نشست مشترک شورای مدیریت بحران استان مرکزی و ستاد تسهیلات سفر استان استاندار مرکزی به موضوعی مهم درباره ترک برداشتن پل خنداب به میلاجرد اشاره کرد.

سیدعلی آقازاده از پلیس راه و راهداری و مدیریت بحران استان مرکزی خواست تا ضمن بررسی موضوع، درباره جلوگیری از تردد وسایل سنگین از این پل تدبیر لازم را به کار ببندند.

برخی از محورهای استان گلستان همچنان مسدود است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای استان گلستان از مسدود بودن برخی از محورهای استان گلستان به علت طغیان رودخانه، سیلاب و ریزش کوه خبر داد.

مهدی میقانی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گرگان درباره آخرین وضعیت جادههای استان گلستان اظهار داشت: محور آزادشهر- خوش ییلاق – شاهرود به علت ریزش و رانش از منطقه زمستان یورت مسدود است اما یک مسیر انحرافی مهیا شده که مردم آن منطقه بتوانند از آن مسیر استفاده کنند.

بحران در بویراحمد؛ یک روستا زیر آوار ماند؛ ۳ روستا با قایق تخلیه شد

فرماندار شهرستان بویراحمد از وارد امدن خسارت فراوان به بخشهای مختلف به دلیل وقوع سیل خبر داد و گفت: یک روستا زیر آوار ماند و ۳ روستا نیز با قایق تخلیه شد.

شاهرخ کناری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج، اظهار داشت: به دلیل وقوع سیل برق بخش لوداب، دشتروم و سپیدار بویراحمد قطع شده است و به همین دلیل آنتن دهی تلفن همراه ندارند.

رانش زمین در محور آمره ـ چهرقان در استان مرکزی

رئیس پلیس راه استان مرکزی با بیان اینکه تردد در محور توره ـ بروجرد تنها با زنجیر چرخ میسر است از رانش زمین در محور آمره- چهرقان در استان خبر داد.

سرهنگ ایرج کهریزی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت راههای استان مرکزی اظهار داشت: بارش باران شدید در بیشتر جادههای استان مرکزی نیازمند رعایت ایمنی در حین رانندگی بوده و در برخی نقاط استان مرکزی بارشها به صورت برف است که در این مورد نیز به همراه داشتن زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی الزامی است.

خسارت جدی سیلاب به لرستان

استاندار لرستان با بیان اینکه خسارت سیلاب به لرستان بسیار جدی است گفت: ۲۰۰ روستا جاده، ۵۸ روستا برق و ۸۳ روستا آب ندارد و همچنین ارتباط شهر معمولان کاملا قطع شده است.سید موسی خادمی ظهر امروز در ارتباط مستقیم با رئیسجمهور از طریق ویدئوکنفرانس اظهار داشت: پیشبینی بارش ۶۰ میلیمتری باران را در سطح استان برای امروز داریم و تأکید بر این است که در دو شهرستان خرمآباد و پلدختر مشکلی ایجاد نشود.

وی افزود: خرمآباد رودخانه خرم رود و چندین رودخانه دارد که در مرکز و درون شهر عبور میکنند و زمانی که حجم از دبی بالا بزند وارد شهر و منازل مردم خواهد شد.

تداوم بارش برف و باران در اکثر محورهای مواصلاتی استان مرکزی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی با بیان اینکه بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر از جادههای استان مرکزی برفروبی شد گفت: تردد در جادههای کوهستانی و برفگیراستانمرکزی تنهابازنجیرچرخامکانپذیر است.

علی زندیفر در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به اقدامات راهداری استان مرکزی اظهار داشت: علیرغم بارش برف در بیشترمحورهای استان بهویژه شازند به خمین، گردنهها، محور دلیجان به شازند، آشتیان، تفرش، خرقان و کمیجان تردد با مشکلی روبرو نیست. وی افزود: بارش برف در محور شازند و خمین سنگین است و رانندهها باید تجهیزات ایمنی از جمله زنجیر چرخ همراه داشته باشند، همچنین محور میلاجرد به خنداب به دلیل ترک سقف پل تردد کامیونها به ویژه کامیونهای حامل سوخت ممنوع شده است.

سطح آب برخی رودخانههای خراسان رضوی بالا آمد

بالا آمدن سطح آب برخی رودخانهها محلی در اطراف مشهد سبب شده تا هشدارهای لازم به مسافران نوروزی داده شود. بارندگیهای اخیر و افزایش شدت آن در ساعات اخیر سبب شده تا برخی از رودخانههای سطح خراسان رضوی و اطراف مشهد مقدس سیلابی شوند.

هشدارهای لازم در این زمینه از سوی ارگانهای ذیربط به مسافران نوروزی مشهدمقدس و استان داده شده است و تمامی دستگاهها نیز آماده مقابله با رخدادهای ناشی از بارندگی هستند.

رانش زمین در«کپرگه» بروجرد؛ راه ارتباطی ۲ روستا مسدود شد

بخشدار بخش مرکزی شهرستان بروجرد با اشاره به رانش زمین در روستای کپرگه گفت: این مسیر به دلیل رانش ۲۰ سانتیمتری زمین مسدود شد.

فاطمه گودرزی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد،در رابطه با تخلیه روستای رحیمآباد از توابعدهستان شیروان و روستای اسدخانی اظهار داشت: بر اثر بارندگیهای شدید در بروجرد بنا شد روستای رحیمآباد از سکنه خالی شود تا مردم دچار حادثه و آسیب نشوند اما با توجه به توقف بارندگیها، تخلیه این روستا نیز متوقف شد.

بارش سنگین برف در محور ارتباطی شهرستانهای جنوبی همدان

معاون راهداری وحمل و نقل جادهای استان همدان گفت: بارش سنگین برف در محور ارتباطی شهرستانهای جنوبی همدان شامل ملایر، نهاوند و تویسرکان داریم و راهداران برای بازنگهداشتن راه تاکنون در تلاش هستند.

حمید پرورشی خرم در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: بارش در روزهای قبل در این محورها به تناوب وجود داشت اما
منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)