7:49:23 - جمعه 11 اکتبر 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعریف و اجرای طرح‌های فناوری حوزه آب و خشکسالی در بوشهر / پژوهشکده آب در دانشگاه خلیج فارس راه اندازی می‌شود
تعریف و اجرای طرح‌های فناوری حوزه آب و خشکسالی در بوشهر / پژوهشکده آب در دانشگاه خلیج فارس راه اندازی می‌شود
«توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی و محیط زیست» عنوان نشستی است که با حضور پژوهشگران و متخصصان حوزه آب استان بوشهر در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، «توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی و محیط زیست» عنوان نشستی است که با حضور نادرقلی ابراهیمی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس، پژوهشگران و متخصصان حوزه آب استان بوشهر در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست گفت: استان بوشهر ظرفیت‌های بسیاری با کارکرد استانی و حتی کارکرد ملی و بین المللی دارد. به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاری‌های استراتژیک در استان بوشهر انجام شده است. نگاه مدیریتی و علمی در این استان رو به جلو است. در استان بوشهر به دلیل توجه و پیگیری مستمر مسئولان استانی و علمی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوبی برای پیشرفت ایجاد شده است.

ابراهیمی از اعلام آمادگی برای همکاری در حوزه‌های مرتبط با فعالیت ستاد همچون آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست و هرگونه فعالیتی از جنس توسعه فناوری خبر داد و افزود: این فعالیت‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرد تا از این طریق راهی برای حل چالش و مشکلات استان و کشور ارائه شود. با توجه به اینکه این چهار حوزه همگی حاکمیتی هستند در مسائلی همچون کمبود آب، خشکسالی، ریزگرد تاکید ما بر این است که مسائل مردمی دنبال شود. چرا که رمز ماندگاری انقلاب ما مردمی بودن آن است و هر کجا با اتکا به خداوند با مردم حرکت کردیم موفق بودیم.

خبر جدید  راه‌اندازی مرکز کارآفرینی و نوآوری‌ در دانشگاه خلیج فارس/ عمده درآمد دانشجویان ایده‌پرداز از خارج کشور تامین می‌شود

به گفته وی، هزاران مساله پیش روی ما وجود دارد که باید اولویت بندی کنیم و به مسائل مهم‌تر بپردازیم. مسئولان و مدیران اجرایی و علمی استان، اولویت‌های استان را احصا کرده و برنامه اجرایی برای اقدامات مورد نیاز پیشنهاد دهند تا با تشکیل یک کارگروه راهبری مسائل به صورت هدفمند پیگیری شوند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست همچنین بیان کرد: در حال حاضر با حمایت ستاد در برخی مسائل، طرح‌های فناوری در استان تعریف شده و در حال اجرا است، ولی با توجه به ظرفیت‌های این استان به خصوص ۱۰ هسته فناوری که شکل گرفته، می‌توان اقدامات مهمتر و بیشتری انجام داد.

خبر جدید  کاروان پیاده‌روی دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی بوشهر به اربعین اعزام شد

در این نشست همچنین اساتید، پژوهشگران و محققان مرتبط با حوزه آب راهکارها، دستاورد‌های پژوهشی و پیشنهادات موثری را در این حوزه ارائه کردند.   مصلح: راه اندازی پژوهشکده آب در دانشگاه خلیج فارس در ادامه نیز عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: با توجه موقعیت جغرافیایی استان بوشهر و بحرانی بودن وضعیت آب در کشورمان که در موقعیت نیمه خشک و خشک قرار دارد اقدام به راه اندازی پژوهشکده آب در دانشگاه خلیج فارس کردیم که امیدوارم با راه اندازی این پژوهشکده و با توجه به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی که در این دانشگاه وجود دارد بتوان طرح‌هایی مانند نمک زدایی از آب دریا، استفاده از پساب، تغییر الگوی کشت، استفاده از گونه‌های گیاهی سازگار با کم آبی، مدیریت مصرف آب در مزارع، هوشمند سازی و پایش مصرف آب و آموزش و فرهنگ سازی مصرف آب را با کیفیت و نتیجه مطلوب تری اجرا کرد.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر پیشنهاد کرد: با توافق بر یک مدل ارتباطی میان متخصصان حوزه آب استان بوشهر و ستاد آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با محوریت دانشگاه خلیج فارس برای ارزیابی و تایید طرح‌ها و تعریف چند محور مشترک بلند مدت بر اساس مزیت‌هایی که در استان بوشهر وجود دارد بتوانیم شاهد خروجی‌های مناسبی در این حوزه باشیم.   پرهمت: استفاده از آب‌های غیرمتعارف، راه حل‌ برون رفت از وضعیت بحرانی آب همچنین جهانگیر پرهمت، دبیر کارگروه آب ستاد آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست گفت: استان بوشهر بدلیل شرایط اقلیمی از مزیت‌های مناسبی برخوردار است که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به دریا و کشت خارج از فصل اشاره کرد.

خبر جدید  مهلت ثبت‌نام پذیرش بدون آزمون دانشجوی دانشگاه خلیج فارس تمدید شد

پرهمت، با بحرانی خواندن وضعیت آب گفت: استفاده از آب‌های غیر متعارف، استحصال آب از رطوبت هوا، نمک زدایی آب دریا از جمله راه حل‌های برون رفت از وضعیت بحرانی آب است.

دبیر کارگروه آب ستاد آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه فناوری را یکی از محور‌های اصلی کارگروه آب دانسته و بر اهمیت طرح‌هایی که از مرحله آزمایشگاهی عبور کرده اند و آمادگی سرمایه گذاری را دارند، تاکید کرد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب