20:39:34 - سه‌شنبه 19 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تولید پارا زایلین در پتروشیمی نوری افزایش یافت
تولید پارا زایلین در پتروشیمی نوری افزایش یافت
بوشهر- ایرنا- مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: با پایان موفقیت آمیز پروژه ۹۰۰۰ میلیارد ریالی ارتقای برج های جذب واحد تولید پارا زایلین پس از حدود ۴ ماه تلاش شبانه روزی و در آستانه سال جدید زمینه افزایش تولید این محصول فراهم شد.

به گزارش ایرنا روابط عمومی شرکت پتروشمیی نوری روز سه شنبه به نقل از مهندس صانعی اعلام کرد: واحد تولید پارازایلین یکی از واحدهای مهم و کلیدی در سود آوری مجتمع های پتروشیمی آروماتیک است و در حال حاضر تنها ۲شرکت فرانسوی و آمریکایی صاحبان لیسانس واحد تولید پارازایلین در جهان به شمار می آیند .
وی اظهارداشت: این واحد دارای یکی از پیچیده ترین فرایندهای شیمیایی است و به همین دلیل قیمت پارازایلین در مقایسه با ایزومرهای دیگر آن مثل ارتوزایلین از ارزش بالاتری برخوردار است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری یادآورشد: این ماده عمدتا در تولید انواع پلاستیکها از جمله بطری و در ساخت الیاف های مصنوعی کاربرد زیادی دارد.
صانعی گفت: در حال حاضر تولید این محصول در پتروشیمی نوری با ظرفیت بیش از۷۵۰هزار تن در سال و در مجتمع پتروشیمی اصفهان با ظرفیت تولید ۴۴هزار تن در سال انجام می شود.
وی ادامه داد: در تولید پارازایلین از غربال های مولکولی با قطر حدود۰٫۳ میلیمتر استفاده می شود که مساحت خلل و فرج هر یک از آنها بیش از یک زمین فوتبال است و عمر مفید این غربالها در حدود ۱۰ سال است و بعد از آن باید تعویض شوند.
صانعی گفت: در مجتمع پتروشیمی نوری به دلیل سپری شدن عمر مفید غربالهای مولکولی، تولید پارازایلین از حدود ۲۰۰۰ تن در روز به ۱۲۰۰ تن کاهش یافته بود.
وی افزود: در همین راستا باتوجه به خرید قبلی غربالهای مولکولی و تجهیزات لازم طبق برنامه ریزی و جلسات برگزار شده با شرکت اروپایی، صاحب لیسانس، مقرر شد در مهر ماه امسال عملیات تعویض و انجام اصلاحات طراحی با حضور کارشناسان اروپایی انجام شود.
صانعی یادآورشد: شرکت اروپایی دارای حدود بیست واحد تولید پارا زایلین در جهان است که به دلیل پیچیدگی این واحدها تاکنون عملیات بهبود ساختار طراحی این واحدها و همچنین عملیات بارگیری و تعویض غربالهای مولکولی تنها با حضور متخصصان آن شرکت انجام شده است.
وی افزود : در مهر ماه امسال در شرایطی که این شرکت کلیه برنامه ریزی های لازم در جهت انجام این پروژه را انجام داده بود ، ناگهان شرکت اروپایی اعلام کرد به دلیل تحریم های یک جانبه ایران توسط آمریکا، آن شرکت نمی تواند در پروژه مذکور با ایران همکاری کند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری اظهارداشت: باتوجه به شرایط پیش آمده جلسات متعددی با مدیران شرکت هلدینگ خلیج فارس و همکاران شرکت پتروشیمی نوری برگزار شد که محور این جلسات، انجام پروژه یادشده بدون حضور شرکت صاحب لیسانس بود.
وی گفت:در جلسات یادشده برغم عدم حضور کارشناسان شرکت صاحب لیسانس، تمام ریسک های پیش رو شناسایی و برای هرکدام از ریسک ها ، برنامه عملیاتی یک ماهه در خصوص انجام آنها مشخص شد.
صانعی افزود: با بر طرف شدن موانع پیش بینی شده ، انجام این پروژه پیچیده و کلیدی، در تاریخ ۲۰ آبانماه و در یک برنامه زمانبندی ۱۳۰ روزه آغاز شد و در کنار آن جهت دقت و تسریع در انجام پروژه و همچنین رعایت نمودن نکات ایمنی ، جلسات فنی بصورت روزانه برگزار و مسایل و مشکلات پیش روی پروژه بررسی و نسبت به رفع مشکلات مذکور پیگیری های لازم انجام می شد.
وی اظهارداشت : سرانجام پس از حدود چهار ماه تلاش بی وقفه، خستگی ناپذیر و شبانه روزی، سربازان سرافراز جبهه اقتصادی کشور در پتروشیمی نوری توانستند این پروژه حساس و استراتژیک را بدون حادثه با موفقیت به پایان برسانند.
صانعی گفت: این مهم در حالی انجام شد که همزمان با اجرای این طرح تولید محصولات مجتمع پتروشیمی نوری ادامه داشت و به جای پارازایلین محصول مخلوط زایلین و ریفرمیت تولید و به فروش رسید.
۷۲۱۲/۶۰۴۵

خبر جدید  شاهین بوشهر برابر قشقایی شیراز پیروز شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب