3:47:40 - دوشنبه 18 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روحانی: کمیته ملی ساماندهی محیط زیست عسلویه تشکیل می شود
روحانی: کمیته ملی ساماندهی محیط زیست عسلویه تشکیل می شود
بوشهر-ایرنا-رئیس جمهوری گفت: باتوجه به اینکه مطالبه جدی مردم اهتمام و ساماندهی به وضعیت محیط زیست پارس جنوبی است برای تحقق این مهم فردا (دوشنبه ) در هیات دولت مطرح و کمیته ملی تشکیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان بوشهر با قدردانی از استقبال گرم مردم میهمان‌نواز، خونگرم و دلاور این استان افزود: اجرای طرح‌های پارس جنوبی، فشارهای محیط زیستی در این استان و عسلویه ایجاد کرده و برای آن باید درمانی پیدا کرد.
وی یادآورشد:در جلسه هیات دولت کارگروهی با حضور وزرای نفت، مسکن، کشور، بهداشت و همچنین سازمان های محیط زیست و برنامه و بودجه ایجاد خواهد شد و با کمک مقامات محلی و دانشگاهی، طرح‌های لازم برای بهتر شدن مساله محیط زیست استان، ارایه می‌شود و طبق گفته وزیر نفت، هر چه از مدت زمان اجرایی شدن فازهای پارس جنوبی بگذرد آلودگی ناشی از آنها کمتر خواهد بود.
رئیس جمهوری گفت:در این سفر ۵۱ پروژه با اعتبار یک هزار و ۵۶۹ میلیارد تومان برای توسعه این استان به تصویب رسید.
وی گفت: فضای هماهنگی و برادری بین شیعه و سنی، مقامات اجرایی، مقننه و نیروهای مسلح در این استان بسیار ارزشمند و مهم است.
دکتر روحانی همچنین به افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای در بخش‌های کشاورزی، نیرو، گردشگری، صنعت، ورزش، درمان و بهداشت، اشاره و افزود: افتتاح این پروژه‌ها بدان معنا ست که استان بوشهر در مسیر سازندگی، تحول، پیشرفت و توسعه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی، آب و خاک، ۴۴۹ طرح و پروژه در این استان افتتاح شد و این کار بزرگ به معنای آن است که بوشهر زنده و فعال است و وزیر نیرو نیز قول داد تا طرح‌های سد تا سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.
رئیس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره شیرین کردن آب سواحل بوشهر و برنامه‌های دولت برای شتاب بخشیدن به این طرح‌ها،گفت: آغاز عملیات اجرایی ۳ پروژه آب‌شیرین‌کن در این سفر انجام شد و در حال حاضر نیز ۲ آب شیرین کن در کنگان و بوشهر فعال است و دولت برای تامین آب آشامیدنی و بهداشتی تعهد کرده تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد .
دکتر روحانی با بیان اینکه هر سرمایه‌گذار که برای طرح‌های آب شیرین کن در کشور سرمایه‌گذاری کند، دولت آب مصرفی مردم را خریداری خواهد کرد، افزود: البته دولت باید برای این امر یارانه بالایی را پرداخت کند چرا که در شرایط عادی برای رساندن آب سد و رودخانه‌ها به شهرها، در هر متر مکعب هزار تومان هزینه دارد که در شهرها ۵۰۰ تومان و در روستاها ۲۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
رئیس جمهوری اظهارداشت: طبق اعلام وزیر نیرو، هزینه شیرین کردن آب در هر متر مکعب در حدود ۵ هزار تومان است که این فاصله را دولت باید جبران نماید و دولت آمادگی دارد در سواحل شمال و جنوب آب مصرفی مورد نیاز مردم را با کمک سرمایه‌گذاران تامین کند که البته سرمایه‌گذاران در این زمینه کمک‌هایی از صندوق‌های توسعه ملی دریافت خواهند کرد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره منافع مردم استان بوشهر از پروژه‌های پارس جنوبی، یادآورشد: مردم استان بوشهر باید از این سرمایه بزرگ ملی استفاده کنند و وزارت نفت نیز در حال کمک به این موضوع است.
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین مردم استان ‌توقع دارند که از نیروهای بومی در صنایع انرژی و سایر بخش‌ها استفاده شود و این حق مردم است و طبق اعلام مهندس زنگنه کلاس‌هایی برای دانش‌آموزان در این استان برگزار می‌شود تا آنان بتوانند با تحصیل در رده‌های بالا در این پروژه‌های ملی و استانی مشغول بکار شوند.
دکتر روحانی بر لزوم هماهنگی بین طرح‌های استانداری و شرکت نفت تاکید کرد و گفت: وزارت نفت باید در این استان طرح‌ها را به صورت یکجانبه انجام ندهد و باید در یک جمعی و با هماهنگی به تصویب برسد که این به نفع استان خواهد بود.
رئیس جمهور تأکید کرد: درآمد دولت در قانون بودجه به صورت سالانه مشخص است و منابعی که برای کل کشور هزینه می‌شود در قانون آمده است که این درآمد حاصل از یک استان میزبان صنعت، گمرکات و سایر بخش‌ها، باید برای حقوق کارمندان، بازنشستگان و پیشرفت طرح‌های عمرانی کشور استفاده شود، اما کلیت این حرف درست است که مردم میزبان، باید از این درآمدها بهره‌مندی بیشتری داشته باشند و دولت در حد اجازه قانون، به این خواسته مردم جامه عمل می‌پوشاند.
دکتر روحانی درباره مشکلات مردم بوشهر در فصول گرم و تامین آب و برق مورد نیاز این استان، گفت: البته صدا و سیما و روزنامه‌ها باید از لحاظ فرهنگی به دولت کمک کنند تا مصرف در کشور متعادل شود و اگر با سایر کشورها بسنجیم مصرف در بسیاری کشورها ۱٫۳ دهم درصد کاهش داشته و در همین مدت در ایران ۱٫۶ دهم افزایش داشته است.
رئیس جمهور با اشاره به سختی‌ها و مشکلات دولت در کشور گفت: امیدواریم شرایط بهتری داشته باشیم و مشکلات دولت در سال آینده کمتر شود و هم‌اکنون برای تامین آب در مکان‌های با تنش آبی ۱۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و در بخش برق نیز ظرفیت‌ها در حال افزایش است و با فعال شدن نیروگاه‌های آبی مشکلات در این زمینه حل شود و این بدون شک از وظایف دولت است.
۶۰۴۷/۶۰۴۵

خبر جدید  واعظی: تامین معیشت مردم مهمترین برنامه دولت است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب