آفتاب بوشهر » سطح مبارزه با ملخ ها دراستان بوشهر افزایش یافت
۱۲:۴۶:۴۷ - یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سطح مبارزه با ملخ ها دراستان بوشهر افزایش یافت
بوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: سطح پیش بینی مبارزه با آفت ملخ صحرایی در این استان از ۲۰ به ۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

خسرو عمرانی روز یکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: براساس پیش بینی ها قرار بود در مرحله نخست ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار، مرحله دوم مبارزه با پوره ها در سطح ۱۵هزار و ۴۰۰ هکتار و پنج تا ۶ هزار هکتار برای مرحله سوم پیش بیش بینی شده بود اما تا امروز در سطح ۲۰ هزار هکتار مبارزه انجام شده است.
وی بیان کرد: ملخ های مهاجر از شمال تا جنوب استان را فرا گرفته و با توجه به گستردگی و پراکندگی مناطق حضور مردم و سایر دستگاه های اداری در کنار سازمان جهاد کشاورزی برای مقابله با این آفت ضروری است.
عمرانی اضافه کرد: در زمان حاضر۳۰ اکیپ سمپاش، ۹۰ سمپاش زمینی، هشت ماشین سمپاش یو ال وی در استان بوشهر فعال هستند اما سطح آلودگی بسیار بالاست و ملخ هایی که فرار می کنند بالغ و احتمال هجوم به مزارع و باغ ها نیز وجود دارد.
وی یادآور شد: با توجه به حجم آلودگی، محدودیت زمانی (تنها ۱۰ روز فرصت مبارزه وجود دارد)، بالغ شدن ملخ و احتمال وقوع خسارت همراهی و همکاری همگانی در این زمینه ضروری است.
عمرانی بیان کرد: در زمان حاضر سطح خسارت وارده به باغ ای استان بوشهر بسیار محدود است که با سمپاشی از پیشروی آنها جلوگیری شده است اما گذر زمان و بالغ شدن آفت احتمال وقوع خسارت در سطح گسترده را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: دادن فرصت به ملخ ها برای تشکیل دسته های بزرگ احتمال مهاجرت آنها به استان های همجوار از جمله فارس و کهگیلویه و بویراحمد را به دنبال دارد.
عمرانی ادامه داد: براساس اخطار فائو دسته های جدید ملخ صحرایی در خرداد و تیر وارد کشور می شود.
وی یادآور شد: با وجود همه همکاری ها ولی به دلیل بالا بودن سطح آلودگی تلاش ها و کمک ها پاسخگوی کنترل ملخ ها نیست و باید این همکاری استمرار داشته باشد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: ماندن ملخ ها و تخم ریزی آنها سال زارعی آینده که از مهر ماه شروع می شود را تهدید می کند.
۶۰۴۷/۶۰۴۳


منبع :: http://www.irna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب