14:54:14 - شنبه 11 ژانویه 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فناوری نمک‌زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی‌سازی می‌شود
فناوری نمک‌زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی‌سازی می‌شود
فناوری نمک‌زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی‌سازی می‌شود. احداث این گلخانه‌ها کمک می‌کند تا علاوه بر اشتغالزایی از آسیب به محیط زیست نیز جلوگیری شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح احداث پایلوت گلخانه دریایی استان بوشهر عنوان پروژه‌ای است که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه خلیج فارس بوشهر در حال انجام است تا با انجام آن، فناوری تامین آب موردنیاز گلخانه از طریق نمک زدایی آب دریا در کشور بومی‌سازی شود.

استان بوشهر منطقه‌ای خاص از نظر تولید محصولات خارج از فصل است. این مسئله موضوعی مهم برای کشور محسوب می‌شود، زیرا بخشی از نیاز کشور به محصولات غذایی را رفع می‌کند. از سویی این اقدام باعث افت منابع آب زیرزمینی می‌شود. پس باید به دنبال راهکاری برای حل این مشکل شد.
همچنین استان بوشهر ۹۰۰ کیلومتر با خلیج فارس ساحل دارد که می‌توان از این موضوع بهره برد و از آب دریا برای کشاورزی استفاده کنیم. در همین راستا احداث و راه‌اندازی گلخانه‌هایی در ساحل مد نظر قرار گرفت تا از آب دریا برای تولید محصولات کشاورزی استفاده شود.
علی دیندارلو، عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر درباره این پروژه گفت: آب دریا شور است و به راحتی قابل استفاده برای کشاورزی نیست، پس راهکار آن نمک زدایی است. نمک زدایی آب دریا به چندین روش انجام می‌شود، اما در این میان روش اسمز معکوس یا RO بیشترین سهم را برای شیرین کردن آب دارد. قیمت مناسب مزیت این روش است، اما از سویی پساب زیادی تولید می‌کند که به شدت برای محیط زیست زیان آور است.

خبر جدید  مرکز سمای استان بوشهر پذیرای میهمانان نوروزی است

دیندارلو ادامه داد: در استان بوشهر نیز بسیاری از کشاورزان از این روش برای نمک زدایی آب استفاده می‌کنند و پساب تولید شده را رها می‌کنند. باید فکری کرد، زیرا دیری نمی‌گذرد، کل زمین‌های کشاورزی قابلیت کشت خود را از دست می‌دهند و برای تولید ریزگرد مستعد می‌شوند.

وی همچنین عنوان کرد: احداث این گلخانه‌ها کمک می‌کند تا علاوه بر اشتغالزایی از آسیب به محیط زیست نیز جلوگیری شود. اگر روش اسمز معکوس را در ساحل استفاده کنیم، هنوز مشکل تولید پساب وجود دارد به همین دلیل باید به دنبال روشی دیگر بود. رطوبت زنی و رطوبت گیری روشی است که در این طرح استفاده کردیم. در این روش قسمتی از آب دریا بخار می‌شود و بقیه آن مجدد به دریا بازمی‌گردد. با کاربرد این روش پساب بسیار کمی تولید می‌شود.

خبر جدید  غرفه بسیج دانشجویی دانشگاه خلیج فارس در مسیر راهپیمایی برپا شد + عکس

این روش در دنیا نیز به تازگی در حال استفاده است و بومی کردن آن در کشور علاوه بر ارزآوری از خروج ارز نیز جلوگیری می‌کند. در این طرح قصد بومی سازی این روش در کشور را داریم.
اما اهداف این طرح را باید بومی کردن فناوری نمک زدایی آب دریا، حفظ محیط زیست، حفظ منابع آب زیرزمینی و اشتغالزایی بدانیم. ۷۰ درصد شغل مردم در استان بوشهر کشاورزی است. این روش کمک بسیاری به کشاورزان منطقه می‌کند. در حال حاضر زیرساخت‌ها برای انجام آن آماده شده است و در نظر داریم به زودی کشت اول را در گلخانه انجام دهیم.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  دانشگاهیان خلیج فارس بوشهر ۵۴۰ میلیون ریال کمک غیر نقدی به مناطق سیل‌زده اهدا کردند
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب