0:24:25 - دوشنبه 11 مه 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل استان بوشهر پایش شدند
لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل استان بوشهر پایش شدند
لاک‌پشت‌های دریایی با همکاری کارشناسان حفاظت محیط زیست و شرکت پتروشیمی مبین در پارک ملی دریایی دیر- نخیلو شامل ام‌الگرم، نایبند، جزایر خارک و خارکو در استان بوشهر پایش و علامت‌گذاری شدند.

به گزارش خبرآنلاین از بوشهر، یکی از ظرفیت‌های مهم نقاط حفاظت شده دریایی و ساحلی استان بوشهر، زیست و لانه‌گزینی لاک‌پشت‌های دریایی است.
تاریخ زندگی لاک‌پشتان دریایی تقریبا با زندگی تمام خزندگان عجین بوده و حضور این خزنده بزرگ در سطح کره زمین سبب دگرگونی حیات جانوری و دوره های متعدد زمین شناسی شده است .  کارشناس موزه و ژنتیک اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به تاریخچه لاک‌پشتان اظهار داشت:بر اساس سنگواره‌های موجود و فرضیات مختلف حضور لاک‌پشتان در سطح کره زمین و دریاها به حدود ۲۷۵ میلیون سال قبل و به دوره ژوراسیک از تاریخ زمین شناسی بر می‌گردد. حسین جعفری افزود: از قرن ۱۸ میلادی به بعد افزایش جمعیت و مصارف انسانی و عوامل دیگرهمچون آلودگی در سطوح مختلف سبب کاهش جمعیت این خزنده شده است. وی با بیان اینکه لاکپشت‌های دریایی برای تخم گذاری به سواحل شنی مهاجرت می‌کنند خاطر نشان کرد:همه ساله درسواحل و جزایر استان بوشهر شاهد حضور لاک‌پشت‌های دریایی برای لانه گزینی و تخم گذاری هستیم.  کارشناس موزه و ژنتیک اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر زیستگاه‌های لاک‌پشتان در استان را پارک ملی دریایی نایبند،  جزایر ام‌الگرم و نخیلو در پارک ملی دریایی دیر- نخیلو، جزایر خارک و خارکو نام برد و افزود:گونه‌هایی که برای تخم گذاری به سواحل مناطق ذکر شده مهاجرت  می‌کنندگونه پوزه عقابی است که پراکنش وسیعی در سطح استان بوشهر دارد . جعفری با بیان اینکه لاک‌پشت سبز در جزیره خارک و خارکو برای تخم گذاری مهاجرت می‌کند خاطر نشان کرد: پایش لاک‌پشت‌های دریایی همه ساله در مناطق یاد شده در استان بوشهر انجام می‌شود . وی از اجرای طرح پایش لاک‌پشتان دریایی با حمایت شرکت پتروشیمی مبین خبر داد و تصریح کرد:پایش لاک‌پشتان شامل حراست و پاکسازی از زیستگاههای تخم گذاری، بیومتری لاک‌پشت‌ها، بیرومتری و شمارش تخم لاک‌پشت‌ها و تگ گذاری آنها می‌باشد . کارشناس موزه و ژنتیک اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: مساعدت مالی شرکت پتروشیمی مبین و همچنین همراهی جوامع بومی محلی هر منطقه نقش موثری در انجام پایش لاک‌پشت‌ها دارد . تخم‌گذاری لاک پشت‌های دریایی هر ساله تا تیرماه است و جوجه لاک‌پشت‌ها از مرداد ماه از تخم بیرون می‌آیند و راهی دریا می‌شوند. بر اساس این گزارش  لانه گزینی و تخم‌گذاری وخروج جوجه از تخم‌ها حدود ۲ ماه طول می‌کشد که جوجه لاک‌پشت‌ها به‌صورت متناوب از اریبهشت تا مرداد ماه در متاطق یاد شده مشاهده می‌شوند. ۴۸
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید 
0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب