12:21:57 - شنبه 11 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مخاطره سم‌پاشی مقابله با ملخ‌های صحرایی در اراضی استان بوشهر بررسی می‌شود
مخاطره سم‌پاشی مقابله با ملخ‌های صحرایی در اراضی استان بوشهر بررسی می‌شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: هرچند سم‌های استفاده شده علیه ملخ‌های صحرایی براساس استانداردهای وزارت بهداشت است ولی مشکلات این مهم در جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، فرهاد قلینژاد صبح امروز در نشست بررسی موضوعات جلسه هماهنگی کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر از سمپاشی علیه ملخهای صحرایی در اراضی کشاورزی و مراتع خبر داد و اظهار داشت: هرچند سمپاشی برای نابودی آفت و آلودگی ملخهای صحرایی ضروری است ولی ممکن است مخاطراتی برای حیات جانوری در پی داشته باشد.

وی بیان کرد: در نخستین جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر به دو موضوع سمپاشی مقابله با ملخها و آتش سوزیهای محیطی در استان بوشهر پرداخته شد.

قلینژاد با بیان اینکه کارگروه مخاطرات در سال گذشته با موضوع آلودگی دریا برگزار شد خاطر نشان کرد: با توجه به حادث شدن اتفاقات و مخاطرات زیست محیطی در هر روز و هر شرایطی، نیاز بوده که کارگروه مخاطرات زیست محیطی با برنامهای دقیق و مشخص شکل بگیرد، از همینرو از سال قبل این کارگروه در استان بوشهر به طور رسمی فعالتر شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از تنظیم فهرستی از مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: دو کارگروه آلودگی هوا و گرد و غبار برای استان بوشهر در سال قبل برگزار شد و در این راستا حساسیت نسبت به سایر بحرانها امری مهم محسوب میشود چراکه ممکن است این مخاطرات به مشکلات امنیتی منتهی شوند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر در هفته آخر اردیبهشت ماه تاکید کرد: در این نشست درباره دو مخاطره سمپاشی مقابله با ملخها و آتش سوزی مراتع و جنگلها ی استان بوشهر پرداخته میشود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه سمهای استفاده شده علیه ملخهای صحرایی براساس استانداردهای وزارت بهداشت است تصریح کرد: حساسیت ما در محیط زیست استان بیشتر سمپاشی هوایی در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست است چراکه نگرانی ما برای حفظ تنوع زیستی و گونههای جانوری و گیاهی استان بوشهر است هر چند تا به حال هیچگونه گزارشی از تلفات گونهای براساس استفاده از سمها ارائه نشده است

تدوین برنامه پیشگیری از آتش سوزی جنگلها و مراتع، شناسایی و تهیه نقشه جانمایی کانونهای خطر وقوع حریق، اطلاع رسانی اعلام هشدار خصوصا برای جوامع محلی ،کشاورزان و دامداران، آموزش جوامع محلی و کشاورزان برای منع آتش زدن باقیمانده محصولات کشاورزی، منع ذغالگیر ، آموزش چوپانان، مکاتبه با سازمان جهاد کشاورزی استان برای سمپاشیها و بازدید میدانی از محلهای سمپاشی شده و ارایه گزارش میزان خسارات و تلفات حیات وحش از مصوبات این نشست بود.

پیشنهاد برای پیش بینی بالگرد و ایجاد پد هلیکوپتری در مناطق مستعد حریق، استفاده از ظرفیت بسیج و دیگر نهادهای انقلابی، جوامع محلی و شوراها و انجام آموزشهای لازم توسط سازمان آتش نشانی، مطالعه و جانمایی برای ایجاد آتش بر در مناطق و پیگیری برای جذب اعتبارات لازم ازمحل ملی و استانی و انجام بیمه حوادث یک روزه برای آتش سوزیها و حوادث احتمالی از دیگر مصوبات جلسه هماهنگی کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر بود.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب