14:55:24 - پنج‌شنبه 2 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پنج اثر تاریخی فرهنگی بوشهر ثبت ملی شد
پنج اثر تاریخی فرهنگی بوشهر ثبت ملی شد
بوشهر- ایرنا- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: پنج اثر تاریخی فرهنگی دراین استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ارغوان مهدی زاده روزپنجشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: این اقدام به منظور ساماندهی بهتر و جلوگیری از دخل و تصرف های خارج از موازین قانونی و تغییر هویت های احتمالی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: این پنج اثرغیرمنقول شامل ۲ محوطه تاریخی تل گنبد و دره قافله کش مربوط به دوره ساسانی و صدر اسلام و سه بنای تاریخی درخشان، زنده پی و مجاب مربوط به دوره قاجار است.
وی اضافه کرد: این آثار تحت نظارت مستقیم این اداره کل و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است.
مهدی زاده افزود: خانه مجاب با شماره ثبت ۳۲۲۶۸ در بافت قدیم شهر بوشهر، محله کوتی، کوچه مجاور عمارت امیریه، خانه زنده پی با شماره ثبت ۳۲۲۶۷ در بافت قدیم محله بهبهانی خیابان انقلاب پشت عمارت کمندی و خانه درخشان با شماره ثبت ۳۲۲۶۹ در محله دهدشتی واقع و همه این عمارت ها مربوط به دوره قاجار هستند.
وی یادآور شد: اثرفرهنگی – تاریخی محوطه تل گنبد با شماره ثبت ۳۲۳۷۱ واقع در استان بوشهر، شهرستان دشتی، بخش مرکزی غرب شهر خورموج، محوطه تل دره قاله کش با شماره ثبت ۳۲۲۷۰ در روستای کشتو دشتی مربوط به دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی است.
وی ادامه داد: در آینده چنانچه نیاز به مرمت و بازسازی داشته باشند برابر نظارت و تائیدیه مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری و این اداره کل انجام می شود.
وی گفت: در زمان حاضر ۳۷۹ اثر در استان بوشهر به ثبت ملی رسیده که از این شمار۶۲ اثر ناملموس (معنوی)، پنج اثرمنقول، ۲ اثر طبیعی و ۳۱۰ اثر به عنوان آثار نامنقول شامل محوطه ها، تپه ها و عمارت های تاریخی است.
۶۰۴۷/۶۰۴۳

خبر جدید  زیرساخت‌های درمانی در دشتی و تنگستان تقویت می‌شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب