4:25:08 - پنج‌شنبه 21 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد
کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد
به گزارش ایرنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی دراین آئین گفت:دشتی سرزمین وسیعی در میانه استان بوشهر است و ساکنان آن گویش ویژه ای دارند که با گویش و محاوره مناطق هم جوار متفاوت است. حمید زارعی ادامه داد: مردم این منطقه دارای فرهنگ، آداب و رسوم، واژه ها، اصطلاحات و ضرب […]

به گزارش ایرنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی دراین آئین گفت:دشتی سرزمین وسیعی در میانه استان بوشهر است و ساکنان آن گویش ویژه ای دارند که با گویش و محاوره مناطق هم جوار متفاوت است.
حمید زارعی ادامه داد: مردم این منطقه دارای فرهنگ، آداب و رسوم، واژه ها، اصطلاحات و ضرب المثل هایی هستند که در گذر سده ها و سال ها با جدیت و تعصب آنها را در حافظه فرهنگی و اجتماعی خویش نگاه داشته اند.
وی یادآورشد: آن چه از جلوه های فرهنگی و دست آوردهای معنوی از نیاکان ما برجای مانده میراث گرانبهایی است که باید در حفظ و نگهداری آن بکوشیم و با تعهد و امانت داری به دست آیندگان بسپاریم.
زارعی اضافه کرد: سال ۹۷ را با رونمایی کتاب شهر خورشید اثر مشترک محمدرضابیگناه، احمد و حسین منصوری آغاز و با رونمایی کتاب تاش اثر مولف و محقق ارجمند دیارمان عباس پورمحمودی به پایان می بریم و امیدوارم سال جدید سالی پر از دانایی باشد.
ادیب و پژوهشگر خورموجی نیز گفت: پیش از این کتاب عالی نامه که شجره بزرگان این شهرستان است نیز به قلم عباس پورمحمودی به رشته تحریر در آمده بود.
وی ادامه داد: کار ویرایش کتاب تاش توسط دکتر غلامرضا قربانی مقدم انجام که خود از شیفتگان این فرهنگ و رسوم هستند.
منصوری نسب اضافه کرد: کتاب تاش در یک چارچوبی است که آداب، رسوم، و ضرب المثل ها در آن مطرح شده که شامل فرهنگ عامه مردم منطقه دشتی است.
وی ادامه داد: وقتی می گوییم فرهنگ عامه عبارت از دریافت ها، نگرش ها، پاسخ های ملتی در طول تاریخ و حوادثی که با آن روبرو شده اند را شامل می شود.
نویسنده کتاب تاش نیز گفت: فرهنگ منطقه دشتی برگرفته از نماد و توتم هایی است که مردم این دیار از دیرباز به عنوان رفتار اجتماعی و هنجار پذیرفته اند.
عباس پور محمودی افزود: واژه تاش در قاعده دستوری گویش دشتی اسم است که به معنای آفریدن و ساختن است.
وی ادامه داد: در کنار رودخانه یا ساحل دریا به آن قسمت از فرورفتگی خشکی به درون آب و یا به قسمتی از زمین که در اثر سرعت آب موجب رفتن و تخریب زمین زیر آب گردد، تاش می گویند.
پور محمودی افزود: در این کتاب به بررسی فرهنگ و آداب و رسوم به استناد منابع و ماخذ مکتوب جهت علمی سازی مبادرت کرده و به بیان باورها، عقاید، قصه ها، ضرب المثل ها، اصطلاحات کشاورزی و صیادی پرداخته شده است که امیدورام مورد قبول اهل نظر قرار گیرد.
ویراستار این کتاب نیز گفت: مجموعه ای که پیش روی خوانندگان قرار گرفته است حاصل چندین سال پژوهش و تلاش خستگی ناپذیر پژوهشگر و نویسنده این کتاب است.
غلامرضا قربانی مقدم ادامه داد: اگر چه محور پژوهش نویسنده، بر گویش و آداب و رسوم مردم بخشی از شهرستان دشتی قرار گرفته است اما نویسنده از پرداختن به فرهنگ و گویش دیگر مناطق دشتی غفلت نکرده است.
وی افزود: از آن جا که ویرایش این کتاب بر عهده اینجانب بوده است نزدیک به یک سال مطالب آن را جمله به جمله بررسی کرده ام.
قربانی مقدم اضافه کرد: در این مدت با تمام توان کوشیده ام که نکته ای فروگذار نگردد و در عین حال برای رعایت اختصار از ذکر بسیاری از عناصر فرهنگی که با مناطق دیگر استان و کشور مشترک است، پرهیز شود.
در این جلسه ٧٥ جلد از این کتاب توسط شورای اسلامی و شهرداری خورموج، ٣٠ جلد توسط شورای اسلامی و شهرداری کاکی، ٢٤ جلد توسط بخشداری کاکی و ١٠ جلد توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دشتی خریداری شد.
شعرخوانی مازیار اسدی و ابراهیم شاکری مطلق، شاهنامه خوانی مبینا بازیار و اجرای موسیقی سید مهدی هاشمی و اهورا شاکری مطلق از دیگر برنامه های این مراسم بود.
شهرستان دشتی با ۸۶ هزار نفر جمعیت در ۸۰ کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.
۷۲۰۶/۶۰۴۵

خبر جدید  دانشجویان استان بوشهر شهریورماه واکسینه می‌شوند


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب