20:50:18 - شنبه 16 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گردشگری کوتاه‌ترین مسیر در رسیدن به اقتصاد مقاومتی
گردشگری کوتاه‌ترین مسیر در رسیدن به اقتصاد مقاومتی
قاسم خواجه در گفتگو با خبرنگار گروه استانهای خبرگزاری آنادرباره تأثیرات صنعت گردشگری در اقتصاد کشور اظهار کرد: صنعت گردشگری کوتاهترین مسیر دراشتغالزایی پایدار، افزایش تولید ناخالص ملی واجراییشدن اقتصاد مقاومتی در راستای عمل به منویات رهبری است. وی صنعت گردشگری را صنعت پیشران و بینبخشی دانست و گفت: پویایی در این صنعت باعث رونق […]

قاسم خواجه در گفتگو با خبرنگار گروه استانهای خبرگزاری آنادرباره تأثیرات صنعت گردشگری در اقتصاد کشور اظهار کرد: صنعت گردشگری کوتاهترین مسیر دراشتغالزایی پایدار، افزایش تولید ناخالص ملی واجراییشدن اقتصاد مقاومتی در راستای عمل به منویات رهبری است.

وی صنعت گردشگری را صنعت پیشران و بینبخشی دانست و گفت: پویایی در این صنعت باعث رونق در صنایع دیگر شده است؛ چراکه بهدلیل ارتباط بینبخشی که با سایر بخشها دارد برای تقویت سایر صنایع در استراتژیتوسعه ملی میتواند مد نظر سیاستمداران و دولتمردان باشد.

توانمندیهایبوشهر در گردشگری دریایی

این کارشناس گردشگریبا بیان اینکه شهرستانهای دیلم، گناوه، بوشهر، دیّر، کنگان و عسلویه شهرهای ساحلی استانبوشهر هستندکه سواحل بکر و زیبایی دارند، افزود: استان بوشهر با دارا بودن ۹۲۰ کیلومتر مرز آبی و داشتن ظرفیتهای دریایی میتواند یکی از استانهای پیشرو در گردشگری دریایی در جذب گردشگر و ورزشهای ساحلی و دریایی باشد.

قاسم خواجه

خواجه افزود: در بعضی از شهرستانهای ساحلی استان، بخش خصوصی سرمایهگذاری کرده است. علاوه بر این،دولت،سالهای اخیر اقدامات خوبی در زمینه ایجاد زیرساخت گردشگری از قبیل ساحلسازی، ایجاد اقامتگاه و کمپها در سواحل استان بوشهر انجام داده کهباعث جذب مسافر در ایام نوروز شده است.

وی با بیان ظرفیتهای گردشگری دریایی بوشهر افزود: گردشگری دریایی استان بوشهر از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و در نمایشگاهی که ماه گذشته در تهران برگزار شد از سرمایهگذاران فعال در عرصه گردشگری دریایی برای فعالیت و سرمایهگذاری دعوت کردیم.

برنامهریزی برای پذیرایی از مسافران نوروزی

این کارشناس گردشگری به اقدامات استانی مسئولان اشاره کرد و گفت: به دستور استاندار تاکنون چندجلسه ستاد سفر نوروزی برگزار کردهایم و کارگروههای مختلف شکل گرفته و بخش قابلتوجهی از برنامهریزیها انجام شده و با نگاه به گذشته سفرهای نوروزی آسیبشناسی کرده و برای پذیرایی از مسافران نوروزی برنامهریزی مناسبی انجام دادهایم.

خبر جدید  صدور مجوز 2 اقامتگاه بومگردی در بوشهر

خواجه افزود: در کارگروههایستاد سفرهای نوروزی، استاندار به شهرداریهای استان دستور داده تا کمیتههای گردشگری همه شهرهای استان بوشهر فعال شوند و اکنونبین دستگاههای مختلف هماهنگیهای لازم انجام شده و بر اساس دستور استاندار بین همه دستگاههای عضو ستاد سفر، هماهنگی و همافزایی در ارائه خدمات برای مسافران نوروزی وجود دارد.

قدردان گردشگری صنعتیباشیم

وی بخش گردشگری را بخش صادرات نامرئی عنوان کرد و گفت: صادرات نامرئییعنی اینکه گردشگری که از خارج کشور یا خارج از استان وارد منطقه گردشگری میشود در رونق اقتصادی کشور و استان مقصد گردشگری تأثیرگذار است. از سوی دیگر گردشگری صنعتی پاک محسوب شده و جزء صنایعی است که بدون تخریب محیطزیست و آلودگی میتواند اشتغال پایدار ایجاد کند که در نهایت به توسعه پایدار منجر میشود.

تقویت اقتصاد محلی نخستین نتیجه صنعت گردشگری

این کارشناس گردشگریخاطرنشان کرد: تقویت اقتصاد محلی در صنعت گردشگری از نکات خیلی مهم است یعنی در شهرستانی که صنعت گردشگری رونق پیدا میکند مردم آن منطقه از عواید صنعت گردشگری بهرهمند شده و توزیع درآمدی در شهرستانها بهوجود میآید.

خواجه افزود: در توزیع درآمد صنایع نفت و پتروشیمیجوامع محلی آخرین حلقههایی هستند که از آن درآمد بهرهمند شده و برای آنها محسوس نیست؛ ولی در صنعت گردشگری و درآمدی که از آن حاصل میشود، بومیهای منطقه بهطور مستقیم و محسوس از درآمد این صنعت بهرهمند میشوند.

معرفی سنن مردم بوشهر با استفاده از جشنواره نوروزگاه

وی اظهار کرد: راهاندازی بومگردی در استان بوشهر از دیگر اقدامات انجام شده برای توسعه صنعت گردشگری بوده؛ بهطوری که اکنوندر استان بوشهر ۲۵ بومگردی فعال و پذیرای گردشگران است.

ساحل بوشهر

این کارشناس گردشگری، برگزاری نوروزگاه در ایام نوروز را از برنامههای این ادارهعنوان کرد و گفت:در شهرهای ساحلی با برگزاری ورزشهای دریایی و بازیهای آبی مسافران نوروزی با جلوه دیگری از توانمندیهای گردشگری بوشهر آشنا میشوند و در کنار آندر شهرهای مختلف بوشهر با برگزاری مراسم نوروزگاه با تأکید بر سنن و میراث بوشهر مسافران نوروزی از نزدیک با آداب و رسوم مردم بوشهر آشنا میشوند.

خبر جدید  گازرسانی به جزیره شیف و نیروگاه اتمی بوشهر از زیر بستر دریا

تقویت صنایع دستی

وی با بیان اینکه صنایع دستی هر شهر و استان نماد هویتی مردم آن استان است، افزود: در ایام نوروز در همه شهرستانهای استان بوشهر غرفههای صنایع دستی که نماد فرهنگ مردم آن منطقه است به مسافران و گردشگران عرضه میشود، بوشهر در این زمینه حرفهای زیادی برای گفتن دارد؛ در ایام نوروز مردم سایر استانها میتوانند با حضور در نقاط مختلف استان، گفتههای بنده را در این زمینه تأیید کنند.

خواجه یادآور شد: صنایع دستی دریایی نقطه قوت استان بوشهر و شهرستانهای ساحلی این استان در صنایع دستی است و مردم ساحلنشین از صدفهای دریایی و سخاوت دریا استفاده کرده و با هنری که دارند صنایع دستی تبدیلی تولید کرده و گردشگراندر ایام نوروز میتوانند جلوههای زیبایی از سخاوت و هنر مردم بوشهر را در صنایع دستی به نظاره بنشینند.

بیعدالتی در توزیع مسافر

وی یادآور شد: ماندگاری مسافران نوروزی بهطور خاص و گردشگران بهطور عام در استان بوشهر از مهمترین دغدغههای مسئولان گردشگری استان است؛ بهطوری که برای رسیدن به این هدف از شمال تا جنوب استان را مهیای پذیرایی از گردشگران نوروزی کردهایم.

این کارشناس گردشگری توزیع نامناسب گردشگر در کشور را از ضعفهای مهم صنعت گردشگری ایران دانست و گفت: توزیع مسافر و گردشگر در کشور عادلانه و متعادل نیست؛ استاندار بوشهر چند پیشنهاد برای رفع این معضل در قالب نامه به رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مطرح کرده تا با اتخاذ راهکارهایی مناسب، توزیع مسافر در کشور عادلانه شود و تصویب تعطیلات زمستانی مهمترین پیشنهادی بوده که ارائه شده است.

خبر جدید  بهره‌مندی بیش از ۶ هزار دانش‌آموز مددجوی بوشهری از خدمات تحصیلی

تعطیلات زمستانه گامی ملی تلقی شود

خواجه افزود: تعطیلات تابستانه منجر به این شده که گردشگران در فصل تابستان به چند استان محدود شمالی و استانهای زیارتی بروند؛ اگر تعطیلات زمستانه تصویب شود یکی از مهمترین گامهایی که میتواند صنعت گردشگری استانهای نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان را دگرگون کند، برداشته میشود. در این راستا استاندار بوشهر پیشنهاد داده که دو هفته در دی تعطیل شود تا گردشگران با حضور در استانهای گرمسیری موجب رونق گردشگری این استانها شوند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون خانوادهها بهدلیل تحصیل فرزندانشان نمیتوانند در زمستان به مسافرت بروند. از هیئت دولت درخواست داریم تا این طرح تصویب شود و یا مقدمات آن برای سال آینده فراهم شود. تعطیلات زمستانی را باید گامی ملی تلقی کرد، در این باره با نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز مشورت شده و اگر این طرح مصوب شود و تعطیلات زمستانی در تقویم گنجانده شود بدون شک صنعت گردشگری استانهای جنوبی کشورمتحول میشود.

کمکصنعت نفت به گردشگری بوشهر

این کارشناس گردشگری اظهار کرد: با توجه به تجربههایی که در سالهای گذشته از حضور گردشگران در استان بوشهر داشتهایم پی بردیم گردشگران در بخشهای خاصی از استان بوشهر متمرکز میشوند از این رو سعی شده تا با برنامهریزی در ایام نوروز مسافراندر همه شهرستانهایاستان بوشهر توزیع شوند.

انتهای پیام/۴۱۱۷/۴۰۶۲/ن


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب