15:32:08 - یکشنبه 11 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سارقان خرما و تلخکامی مضاعف نخلداران دشتستان
سارقان خرما و تلخکامی مضاعف نخلداران دشتستان
سرقت شبانه محصول خرما در شهرستان دشتستان پدیده‌ای است که در روز‌های کرونا و کسادی بازار بر تلخکامی باغداران افزوده و باعث شده است علاوه بر میوه درختان شیرین‌بار، خواب از چشم آنان ربوده شود.

شعار سال:با آغاز فصل برداشت خرما عده‌ای سودجو شب‌هنگام دزدانه از نخیلات در شهرستان دشتستان استان بوشهر بالا رفته و دسترنج یک سال باغداران که با زحمت و هزینه زیاد تولیدشده است را به یغما می‌برند. اگرچه سرقت میوه نخیلات به‌صورت معدود در برخی مناطق دشتستان سابقه دیرینه دارد اما امسال این پدیده تشدید شده و در سطح گسترده در مناطق مختلف مشاهده‌شده است که نگرانی و شکایت‌های نخل داران متعدد منطقه را در پی داشته است. هم‌اکنون باغداران برای جلوگیری از به سرقت رفتن خرمای نخیلات خود شبانه به نگهبانی در نخلستان‌ها می‌پردازند و علاوه بر ثمره زحمات یک‌ساله خواب و آسایش نیز از آن گرفته‌شده است.

با دلالان فصلی و خریداران خردپای خرما برخورد شود

کرمی، یکی از کشاورزان منطقه سعدآباد دشتستان گفت: از ابتدای برداشت محصول رطب تاکنون ثمر ۹۰ اصله نخل باغ خودم و برادرم را به سرقت برده‌اند. هر نخلی به‌طور میانگین ۳۰ کیلو محصول داشته است و با احتساب قیمت خام فروشی یا بسته‌بندی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان زیان‌دیده‌ایم که خسارت بزرگی به نخلدار است. اگرچه سرقت از نخیلات را به ترجمان‌های ذی‌ربط گزارش کرده‌ایم اما هنوز سارق یا سارقان مشخص‌ نشده است.

بنافیان از نخل داران بخش آبپخش دشتستان گفت: تنها راه درآمد خانواده‌ام از طریق فروش خرمای نخیلات است و این روزها که فصل برداشت محصول است و سرقت ثمر باغ‌ها شایع شده پدرم به همراه تعدادی از باغداران منطقه شبانه به نگهبانی مشغول هستند تا محصول و دسترنج یک‌ساله آن‌ها به سرقت نرود.

خبر جدید  مشکلات ناشی از آلودگی گوگرد در عسلویه

نخلدار دیگری در روستای دشتی اسماعیل خانی اظهار کرد: در چند روز اخیر محصول ۱۰ اصله نخل از باغم به سرقت رفته که چیزی معادل سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خسارت‌دیده‌ام که موضوع با حضور مأموران انتظامی صورت‌جلسه شده است. تاکنون سارقان به باغ ۱۰ نفر از اهالی این روستا دستبرد زده‌اند و در حال حاضر نخل داران شبانه به نگهبانی نخیلات خود اقدام می‌کنند. یکی از راه‌های مهم مقابله با این‌گونه سرقت‌ها برخورد با دلالان فصلی و مغازه‌هایی است که به‌صورت خرده‌فروش و فصلی در سطح روستاها مبادرت به خرید خرما می‌کنند و موجب ترغیب معتادان و سارقان سودجوی محلی می‌شوند و راه دیگر افزایش گشت‌های کلانتری در نخلستان‌ها است.

ضرورت همکاری با نیروی انتظامی و بسیج برای محافظت از نخیلات

حسن فریبرزی، مسئول خانه کشاورز دشتستان گفت: در برخی مناطق این شهرستان هرساله سرقت محصول خرما از نخیلات به‌صورت محدود رخ می‌دهد و گزارش‌ها و آمار آن‌ها در کلانتری‌های محلی وجود دارد. اما امسال به دلیل برخی مشکلات اقتصادی و فعال شدن دلال‌های خرده‌پا و مغازه‌های فصلی که مبادرت به خرید خرما از خرده‌فروشان می‌کنند آمار سرقت این محصول به‌ویژه در بخش آبپخش بسیار بالا رفته و باعث نگرانی باغداران شده است. برای تأمین امنیت نخیلات، کلانتری آبپخش تا آنجایی که مجوز داشته باشد تلاش کرده اما به دلیل گستردگی و پراکندگی نخیلات اقداماتی بیش از این لازم است. همچنین کلانتری آبپخش با نصب بنر در سطح شهر از همشهریان خواسته است تا موارد مشکوک به سرقت خرما را گزارش کنند.

خبر جدید  کارکنان صنایع عسلویه نخستین آسیب پذیران آلودگی منطقه هستند

وی اضافه کرد: در سال گذشته با مجوز شورای تأمین شهرستان دشتستان بسیج هم در کنار کلانتری در نخلستان‌ها گشت زنی می‌کرد که این اقدامات تا حدودی از آمار سرقت‌ها کاست. امسال در جلسه‌ای با بخشدار آبپخش قرار شد به کلانتری این بخش در حوزه تأمین خودرو و سوخت کمک شود ولی تاکنون کلانتری موفق به اخذ مجوزهای لازم نشده است. همکاری‌های لازم با کلانتری منطقه برای اخذ مجوز گشت زنی توسط مسئولان شهرستان، کمک گرفتن از نیروهای بسیج و برخورد مسئولان مربوطه با دلالان و مغازه‌های فصلی خرید خرما که به‌نوعی موجب ترغیب و تشویق سارقان می‌شوند، می‌تواند این‌گونه ناامنی‌ها را کاهش دهد.

شناسایی و دستگیری شماری از سارقان خرما

سرهنگ آراوند، فرمانده نیروی انتظامی دشتستان دراین‌باره اظهار کرد: با توجه به دریافت گزارش‌های مبنی بر سرقت محصول خرمای نخل داران منطقه تدابیری اندیشیده و اقدامات خوبی در این زمینه اجرا شد. از ابتدای فصل برداشت اقداماتی ازجمله اطلاع‌رسانی برای جلب مشارکت مردمی با پلیس درزمینهٔ گزارش کردن موارد مشکوک، اجرای گشت زنی‌های شبانه کلانتری محلی، اجرای ایست بازرسی مقطعی در محورهای ارتباطی و جاده‌های فرعی باغ‌های منطقه انجام‌شده است. نتیجه این اقدامات منجر به شناسایی سارقان و تعقیب و دستگیری تعدادی از آن‌ها شده است.

خبر جدید  صادرات کالای غیرنفتی از استان بوشهر افزایش یافت

وی اضافه کرد: مجموعه انتظامی شهرستان دشتستان همه تلاش خود را برای امنیت مردم و حفظ اموال آن‌ها در همه زمینه‌ها خواهد داشت و در این زمینه هم با تمام توان پای‌کار است که ضرری متوجه نخل داران منطقه نشود. در زمان حاضر نیز اکیپ‌های گشت مشترک انتظامی با پایگاه‌های بسیج در حال انجام است و مردم هم با پلیس همکاری داشته باشند.

شهرستان دشتستان به‌عنوان قطب تولید خرمای استان بوشهر و کشور با بیش از چهار میلیون اصله نخل سالانه ۱۲۰ هزار تن خرما تولید می‌کند.

 

 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۹ ، کدخبر: ۵۵۱۶۴۸ ،www.hamshahrionline

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب