4:27:02 - شنبه 12 سپتامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاش ۱۵ درصد از مردم بوشهر درگرو کالا‌های ته‌لنجی
معاش ۱۵ درصد از مردم بوشهر درگرو کالا‌های ته‌لنجی
ملوانان و لنج‌داران استان بوشهر معتقدند برخی قوانین و تصمیم‌گیری‌های مسئولان برای مبارزه با قاچاق کالا، به‌ویژه درباره قانون کالا‌های همراه ملوان (ته‌لنجی) باعث خانه‌نشینی آن‌ها و مختل‌شدن زندگی بندرشینان شده است. درحال‌حاضر معیشت ۱۰ تا ۱۵ درصد از مردم استان به تجارت دریایی وابسته است و انتظار می‌رود با اصلاح قوانین و و بخشنامه‌ها زمینه رونق بندر بیش از پیش فراهم شود.

شعار سال:ملوانان و لنج‌داران استان بوشهر معتقدند برخی قوانین و تصمیم‌گیری‌های مسئولان برای مبارزه با قاچاق کالا، به‌ویژه درباره قانون کالاهای همراه ملوان (ته‌لنجی) باعث خانه‌نشینی آن‌ها و مختل‌شدن زندگی بندرشینان شده است. درحال‌حاضر معیشت ۱۰ تا ۱۵درصد از مردم استان به تجارت دریایی وابسته است و انتظار می‌رود با اصلاح قوانین و و بخشنامه‌ها زمینه رونق بندر بیش از پیش فراهم شود.

استان بوشهر دارای حدود ۷۰۰کیلومتر مرز با خلیج‌فارس است و این همنشینی با خلیج‌فارس را می‌توان یکی از بهترین فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای این استان دانست. از دیرباز مردم استان بوشهر به‌خاطر همجواری با خلیج‌فارس به فعالیت‌های دریایی مشغول بوده‌اند، از صید مروارید و آبزیان گرفته تا تجارت دریایی و در دهه‌های اخیر فعالیت‌های صنعتی نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، آب‌شیرین‌کن و نیروگاه نیز اضافه شده است. استان بوشهر را نقطه آغاز فعالیت‌های دریانوردی می‌دانند و اکنون نیز فعالیت‌های دریانوردی و تجارت دریایی در این استان ادامه دارد و افراد زیادی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از این طریق امرار و معاش می‌کنند. بخشی از مردم استان بوشهر در عرصه تجارت روی شناورها در دریا فعالیت می‌کنند و تعداد زیادی نیز در بازارهای وابسته به این نوع تجارت فعالیت دارند. طی سال‌های اخیر و به‌دنبال تغییر در قوانین و مصوبات ته‌لنجی (واردات کالای همراه ملوان) فعالیت‌های تجارت دریایی نیز با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است. طی ماه‌های اخیر نیز کرونا باعث شده تا فعالیت‌های دریانوردان استان بوشهر با مشکلاتی روبه‌رو شود و ورودی برخی از بنادر کشورهای عربی به روی شناورها ایرانی بسته شده‌اند که اکنون خبرهایی مبنی‌بر گشایش آن‌ها به گوش می‌رسد.

خبر جدید  اعتراض مردمی به فعالیت یک معدن در دشتی+تصاویر

در استان بوشهر حدود دوهزار شناور سفاری با حدود ۱۲هزار ملوان فعالیت دارند که تعلل در فعالیت‌های آن‌ها علاوه‌بر سخت‌کردن معیشت این تعداد ملوان، فعالان بازارهای استان را نیز دچار مشکل می‌کند.

لزوم توجه به معیشت ساحل‌نشینان

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در این باره به بازار گفت: مردم استان بوشهر در کنار ساحل خلیج‌فارس حق دارند که از معیشت مناسبی برخوردار باشند و باید برای رفع مشکلات آن‌ها تلاش جدی صورت گیرد.

عبدالکریم جمیری با اشاره به پیگیری‌های خود برای رونق زندگی ساحل‌نشینان و رفع مشکلات واردات ته‌لنجی بیان کرد: این موضوع را در نشست‌هایی با مسئولان ارشد کشور دنبال کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که در بررسی وضعیت کالای همراه ملوان با وزیر کشور شاهد همکاری و همراهی خوبی از سوی وزیر بوده‌ایم، افزود: موضوع ته‌لنجی و کالای ملوانی باید در سطح ملی حل‌وفصل شود.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برای این‌که زندگی مردم ساحل‌نشین استان بوشهر رونق بگیرد، باید تصمیماتی مبتنی‌بر واقعیات و شرایط زمان و مکان گرفته شود.

وی خواستار تجدیدنظر مجریان و تصمیم‌گیران حوزه واردات کالای همراه ملوان شد و ادامه داد: مسأله مهمی که به زندگی ساحل‌نشینان ارتباط مستقیم دارد، نباید با یک بخشنامه دچار خدشه شود.

قانون ته‌لنجی اصلاح می‌شود

مدیرکل گمرک بوشهر هم اظهار داشت: دولت نگاه ویژه‌ای به اقتصاد ساحل‌نشینان دارد و تلاش می‌کند که با تصمیمات مناسب راهکارهای بهبود معیشت آن‌ها فراهم شود. بهروز قره‌بیگی در ارتباط با آخرین وضعیت ته‌لنجی در استان بوشهر بیان کرد: براساس قانون هر ملوان در هر سفر دریایی می‌تواند به میزان ۱۵میلیون تومان از معافیت گمرکی برخوردار شود.

خبر جدید  سهمیه ۵۰ درصد اشتغال بومی در صنایع نفتی بوشهر مراعات نمی‌شود

وی با اشاره به این‌که براساس قانون فعلی هر شناور در سال در شش‌سفر از این معافیت‌ها برخوردار می‌شود، ادامه داد: امسال تاکنون تنها یک‌بار سفر نصیب این شناورها شده است. ناظر گمرکات استان بوشهر و مدیرکل گمرک بوشهر اظهار کرد: قانون ته‌لنجی درحال بررسی است و اصلاحات لازم روی آن انجام می‌شود تا بهبود معیشت مرزنشینان و رونق شناورها حاصل شود.

قره‌بیگی بیان کرد: تلاش می‌‌شود که اصلاحات لازم در سریع‌ترین زمان صورت گیرد و اشکالات و ایراداتی که اکنون در این قانون وجود دارد، رفع شود. هم‌اکنون محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های تجاری به‌خاطر تحریم‌ها و همچنین شرایط حاصل از کرونا وجود دارد که امیدواریم در سریع‌ترین زمان شاهد رفع آن‌ها باشیم.

مدیرکل گمرک بوشهر به مشکلات شناورهای سنتی اشاره کرد و افزود: این شناورها با یک‌سری محدودیت‌هایی از سوی کشورهای دیگر روبه‌رو هستند و مشکلاتی برای فعالیت از نظر کشور ما ندارند.

فعالیت شناورها رونق می‌گیرد

استاندار بوشهر نیز خبرهای خوبی برای فعالیت لنج‌های تجاری دارد و می‌گوید: یکی از مشکلاتی که طی سال‌های اخیر برای فعالیت لنج‌ها و بازارها وجود داشته، قوانین مربوط به ته‌لنجی بوده است.

عبدالکریم گراوند از تدوین و تهیه دستورالعمل جدیدی برای بازنگری رویه کالای همراه ملوان خبر داد و بیان کرد: این دستورالعمل با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه شده است.

خبر جدید  دریا موجِن کاکا

وی با اشاره به این‌که این دستورالعمل بخش زیادی از مشکلات ملوانان در حوزه ته‌لنجی را حل خواهد کرد، افزود: مدت‌ها بود که لنج‌داران هر سال فقط یک سفر داشتند، ولی مقرر شد این لنج‌ها به سفر دوم بروند و تخلیه بار داشته باشند.

استاندار بوشهر میزان بار وارداتی توسط هر شناور را به اندازه ۳۰وانت نیسان عنوان کرد و ادامه داد: قانون فعالیت لنج‌داران برای نقاط مختلف و همه بنادر استان یکسان خواهد بود. وی با بیان این‌که دستورالعمل جدید هم به‌نفع ملوانان است و هم در راستای حمایت از تولید داخل تأکید کرد: ملوانان می‌توانند کالای وارداتی را بدون منع قانونی به همه نقاط کشور ارسال کنند. مشاغل وابسته به تجارت دریایی چه فعالیت روی شناورها و چه فعالیت در بازارهای تجاری از مهم‌ترین مشاغل در استان بوشهر است که بین ۱۰ تا ۱۵درصد از مردم استان از این طریق امرار و معاش می‌کنند. طی این سال‌ها معیشت بسیاری از فعالان این حوزه به‌خاطر برخی قوانین و بخشنامه‌ها دچار مشکل شده است و انتظار می‌رود که با اصلاح این قوانین زمینه رونق بندر بیش از پیش فراهم شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  روزنامه سبزینه ، تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور  ۱۳۹۸، کدخبر : ۸۸۱۵۷،www.sabzineh.org

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب